Borsa Haberleri

HSBC’den Türkiye Raporu: Enflasyon, Faiz, Dolar Ne Kadar Olacak?

HSBC’den Türkiye Raporu: Enflasyon, Faiz, Dolar Ne Kadar Olacak?
Google News Icon Takip Et

HSBC, Türkiye ekonomisine ilişkin beklentilerini paylaştığı bir rapor yayımladı. Kurum, Türkiye’nin büyümesini yukarı yönlü olarak revize ederken, enflasyon beklentisini ise düşürdü.

HSBC raporunda, 2024 yılı büyüme tahminini 3,1%’den 3,8%’e yükseltirken, 2025 yıl sonu büyüme tahminini ise 3,6% olarak sabit tuttu.

Bankaya göre sıkı para ve maliye politikası enflasyonda daha hızlı düşüşe yol açacak ve dış açıkta da daha hızlı bir iyileşme sağlayacak.

Diğer yandan banka yıl sonunda dolar/TL’nin 36 seviyesinde olacağını öngördü.

Enflasyon Tahminini Düşürdü

HSBC, Türkiye’ye ilişkin olarak enflasyon tahminini ise 2024 yıl sonu için 48%’den 44,6%’ye düşürdü. 2025 enflasyon tahmini ise raporda, 29%’dan 27,7%’ye çekildi.

TCMB Ne Zaman Faiz İndiricek?

HSBC, raporunda Türkiye’nin para politikasına ilişkin olarak da tahminlerine yer verdi. Bankaya göre para politikası yıl sonuna kadar değişmeyecek.

Raporda “Tahminlerimize göre reel politika faizi Kasım itibariyle oldukça olumlu olacak ancak yine de 4. çeyrekte başlayacak faiz indirimlerinin biraz erken olacağını düşünüyoruz” ifadeleri yer aldı.

Yüksek enflasyon beklentisi ve fiyatlama davranışlarında bozulmanın enflasyon görünümü için yukarı yönlü riskler olduğu belirtildi.

Kurum ayrıca bu yıl için bütçe açığı/GSYH tahminini de 6,5%’ten 5,7%’ye düşürdü.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Bloomberg HT, Ekonomim