Borsa Haberleri

HSBC, Türkiye’nin Büyüme ve Enflasyon Beklentisinde Değişikliğe Gitti

HSBC, Türkiye’nin Büyüme ve Enflasyon Beklentisinde Değişikliğe Gitti
Google News Icon Takip Et

HSBC, bugün yayımladığı raporda Türkiye’nin para politikasında 31 Mart yerel seçimlerinden sonra bir değişiklik beklemediğini belirtti.

Türkiye ekonomisinde yumuşak inişin öncelik olmaya devam edeceğini belirten HSBC, bu durumun dengesizliklerin yavaş düzeleceği anlamına geldiğini bildirdi. HSBC’ye göre daha fazla parasal sıkılaşma ekonominin daha hızlı soğumasına yardımcı olacak. Ancak banka Türkiye’den daha kademeli bir yaklaşım beklediklerini belirtti.

Büyüme ve Enflasyon Beklentisi

Banka, Türkiye ekonomisine ilişkin büyüme tahminlerini 2024 için 2,5%’den 3,1%’ye yükseltirken, 2025 için de 3,5%’ten 3,6%’ya yükseltti. HSBC, Türkiye’deki enflasyon oranı öngörüsünü ise 2024 yıl sonu için 47,9%’dan 49,4%’e çıkardı. Banka, 2025 için enflasyon tahmini ise 29% olarak korundu.

Faiz Sabit Kalacak

Gösterge  faiz oranının bu yıl 45%’te sabit kalmasını bekleyen HSBC. “Baz senaryomuzun etrafındaki riskler hala daha fazla artışa meyilli. Enflasyon tahminlerimiz göz önüne alındığında, faiz indirimi için yalnızca 25 ilk çeyrekten itibaren alan görüyoruz” dedi.

HSBC ayrıca 2024-2025 yıllarında tahmini GSYH’nin yaklaşık 2,%’ine karşılık gelen ortalama 30 milyar dolarlık cari açık öngördü.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Foreks