BIST Şirket Haberleri

HSBC, “Türk Hisselerinde Fırsat Var” Dedi! Bankanın Öne Çıkardığı Hisseler

Temmuz 5, 2023 • 9 dakika okuma süresi
HSBC, “Türk Hisselerinde Fırsat Var” Dedi! Bankanın Öne Çıkardığı Hisseler

HSBC analistleri Borsa İstanbul’da gördükleri fırsatlara yönelik bir rapor hazırladı ve raporda oldukça “boğa” yorumlarda bulundular. Analistler, fırsatlardan kaynaklı notlarını “Nötr” seviyesinden “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükseltti. Raporda özellikle seçim sonrası atılan adımlara vurgu yapan analistler son politika hamlelerinin henüz yatırımcıları yeterince etkiemese de piyasa dostu bir yönde ilerlediğine dikkat çekti.

HSBC analistleri, hazırladıkları raporda Türkiye’deki mevcut politika değişikliği adımlarının bazı açılardan Arjantin’de Mauricio Macri’nin ikinci turda başkanlık seçimlerini kazandığı 2015 seçimlerinden sonra gerçekleşen değişimleri anımsattığını belirttiler. Hatta bu benzerlikten yola çıkarak Arjantin hisse senedi piyasasının o sıralarda güçlü USD kazançları kaydettiğini ve Türk hisse senetlerinin de benzer şekilde davranmasını beklediklerini ifade ettiler. Bu benzerlik dikkate almaya değer zira, 2015’in sonunda Arjantin hisselerini satın alan yatırımcılar, 2017’nin sonunda 75% civarında bir kazanç elde etmişlerdi. 

HSBC raporuna göre, şayet Türkiye’de faiz oranları daha yüksek bir şekilde artırılmış olsaydı, borsa daha keskin bir şekilde yükselebilir ve bu da yabancı yatırımcıların satın alma fırsatı bulmasını zorlaştırabilirdi. Para politikası noktasında daha kademeli bir değişiklik, hisse senetlerini daha yavaş yükselteceğinden, yabancı yatırımcıların pozisyon oluşturmasını kolaylaştırabilir. 

HSBC analistleri Borsa İstanbul’da, yatırımcıların yerli ve ihracata yönelik hisse senetlerinden oluşan dengeli bir portföye sahip olması gerektiğini düşünüyor.

İstikrar programı oldukça makul bir şekilde çalışırsa, kur riski azalabilir ve yerli hisse senetleri daha iyi performans gösterebilir. Program daha yavaş çalışırsa veya daha az başarılı olursa, ihracata yönelik hisseler TL’nin değer kaybetmesinden yararlanabilir.

Özellikle son zamanlarda, Borsa İstanbul’a yatırım yapan yatırımcılar için hisse senetlerindeki kazançlarının Türk Lirasındaki değer kaybını telafi etmesi cesaret verici oldu diyebiliriz. 

Borsa İstanbul’daki Şirketlerin Karşı Karşıya Olduğu Nakit Pozisyonları

HSBC analistlerine göre Borsa İstanbul’daki şirketlerin karşı karşıya olduğu nakit pozisyonu, oldukça olumlu gözüküyor. Negatif reel faiz oranları ve TL’ye yönelik dış destek, 2022’de olduğu gibi, yerli yatırımcıyı çekmeye devam edebilir. Yabancı katılımı açısından Borsa İstanbul, (Romanya borsası hariç) en az yabancı yatırımcı katılımına sahip borsa. Tarihsel olarak, yabancı fonlar toplamda genellikle ya nötr ya da fazla ağırlıkta olmuştur. Özetle HSBC analistlerine göre “Türk istikrar programı” başarılı olursa nakdin hisse senetlerine akması için bu tarafta çok yer var.

Borsa İstanbul Hisselerinin Değerlemeleri

HSBC analistleri Borsa İstanbul hisselerinin pahalı olmadığını düşünüyor. Hisse senedi piyasası toplamı, 4,8x’lik 2024 fiyat/kazanç oranına sahip. Gelişmekte olan piyasalara göre aynı çarpan, 5 yıllık geçmişe göre 7% ve on yıllık ortalamaya göre 37%’lik bir indirime sahip gözüküyor. Uzun vadeli karşılaştırma, potansiyel Türkiye değerlemesi için daha iyi bir rehber olabilir, çünkü daha uzak geçmişte yatırımcılar geleneksel olmayan para politikası hakkında daha az endişe duyuyorlardı. 

Aşağıdaki tablo açık bir şekilde Türk hisse senetlerinin değerlemelerinin oldukça ucuz olduğunu gösteriyor. (PE: F/K Oranı ve EPS growth: HBK Büyümesi)

HSBC, “Türk Hisselerinde Fırsat Var” Dedi! Bankanın Öne Çıkardığı Hisseler

HSBC analistlerinin kapsamında olan 37 BIST hissesinden 23’ü “AL” notu ile derecelendirildi. Aşağıdaki tablodan bu hisselere yönelik detaylara ulaşabilirsin.

HSBC, “Türk Hisselerinde Fırsat Var” Dedi! Bankanın Öne Çıkardığı Hisseler

HSBC Raporuna Göre Borsa’nın En’leri

HSBC raporuna göre Borsa İstanbul’da yatırım yapılacak en iyi şirketlerden biri Pegasus. Şirket, düşük yakıt fiyatları ile birlikte güçlü talep ve fiyatlandırma ortamından faydalanabilir. Keza Türk Hava Yolları da havacılık sektöründeki pozitif dalgadan yararlanan bir başka şirket olarak değerlendirilebilir. Türk Hava Yolları’ndaki yolcu hacimlerinde ve getirilerinde süregelen güç, düşen kargo fiyatlarına ve kârlılığa karşı güçlü bir tampon sağlıyor gibi görünüyor. 

Hemen radarımızı otomotiv sektörüne çevirdiğimizde HSBC raporu Tofaş’ın sektörün öne çıkan şirketlerinden olduğu söylüyor. Gıda şirketleri arasında ise yüksek indirim segmentinde organik büyüme oranı yüksek iş modeliyle BİM öne çıkıyor. Ayrıca süpermarket alanında, Migros da büyüme rakamları ve temettüleri ile güçlü bir yatırım olabilir.

Dikkat çeken şirketlerden biri de Mavi. Şirket, Türkiye’de istikrarlı bir şekilde pazar payı kazanan güçlü bir orta sınıf gündelik giyim markası olarak HSBC’nin takip ettiği şirketlerden biri.

HSBC’nin Borsa İstanbul şirketleri arasında iyi performans göstermesini beklediği hisselere yönelik hedef fiyatlarına ve detaylı yorumlarına aşağıdan ulaşabilirsin.

HSBC, Borsa İstanbul’da İşlem Gören Şirketlerin Hedef Fiyatlarını Yükseltti

HSBC, 5 Temmuz 2023 tarihli raporunda Türk Hava Yolları, Tofaş, Bim, Pegasus, Migros ve Mavi’nin hedef fiyatlarını yukarı yönlü revize etti. Analistler şirketler ilgili beklentileri şöyle sıraladı;

Türk Hava Yolları: THYAO’nun sürekli artan yolcu hacmi ve getirileri, düşen kargo fiyatları ve kârlılığa karşı güçlü bir tampon sağlama eğiliminde görünüyor. Türk Hava Yolları’nın birim kargo fiyatı birinci çeyrekte 33% azaldı ve kargo geliri yıllık bazda 40% düştü. Ancak yolcu geliri 83% artarken, toplam gelir de 43% arttı.

Şirket bu ortamda depremden kaynaklanan 190 milyon dolarlık tek seferlik bağış etkisine rağmen FAVÖK’ünü yıllık bazda sabit tutmayı (ABD Doları cinsinden) başardı. Bu tek seferlik baskının büyük ölçüde ortadan kalkması, kargo getirisi normalleşmesi, yolcu hacminin artması, getirilerin yüksek seviyede kalması ve düşük yakıt fiyat etkisinin devreye girmesiyle birlikte, havayolunun ikinci çeyrekten itibaren daha güçlü bir kârlılık sağlayabileceğini gösteriyor.

HSBC analistleri Türk Hava Yolları’nın hedef fiyatını 223,50 TL’ye yükseltti. Mevcut fiyatına göre (210,50 TL – 5 Temmuz 2023) getiri potansiyeli ise 6,2%

Tofaş:  Bu yılın başında Doblo modeli ihracat sözleşmesinin Avrupa için sona ermesinin ardından, önümüzdeki dönemde Tofaş’ın kazançları çoğunlukla Türkiye operasyonlarına dayanacak.

Tofaş’tan beklenen araç satışları gerçekleşti ve şirket, 2023 yılında otomobil piyasasında önemli bir pazar payı elde etti. (Pazar payı 2021’deki 13,6%’dan 2022’de 17%’ye ve Ocak-Mayıs 2023’te 18,2%’ye yükseldi).

Analistler, bu trendin yüksek enflasyon ve dolayısıyla muhtemel fiyat artışlarının satın alma gücünü kademeli olarak aşındırması nedeniyle 2023’ün geri kalanında ve 2024’te yavaşlayarak devam etmesini bekliyor. Analistlerin 2024 yılına dair yerel araç talebi beklentisi olumsuz olsa da, Stellantis-Türkiye operasyonlarının entegrasyonunun, gelecek yıl TOFAŞ’ın mali tablolarında bu durumu maskeleyeceği düşünülüyor. 

HSBC analistleri Tofaş’ın hedef fiyatını 300 TL’ye yükseltti. Mevcut fiyatına göre (257,10 TL – 5 Temmuz 2023) getiri potansiyeli ise 16,7%

Bim: Şirket iş modelini hızla büyütme ve kâr marjlarını yükselen bir şekilde sürdürme konusunda son derece başarılı Türkiye’nin lider gıda perakendecisidir.

Bim gerektiğinde işletme giderlerini azaltmayı başarmış ve yükselen maliyetleri tüketicilere nispeten kolay bir şekilde aktarmıştır.

Pazar payının 14%’üne sahip olan Bim, organik büyüme iş modelinin yanı sıra File market yatırımını da başarılı bir şekilde yönetmiştir. Bu bağlamda analistler, şirketin ikinci çeyrekte güçlü bir görünüme sahip olduğunu öngörüyor.

HSBC analistleri Bim’in hedef fiyatını 215 TL’ye yükseltti. Mevcut fiyatına göre (178,90 TL – 5 Temmuz 2023) getiri potansiyeli ise 20,2%

Pegasus: Şirket, özellikle yıl bazında uluslararası tarafta daha güçlü doluluk oranlarıyla yaz aylarına yönelik ileri tarihli rezervasyonlarda olumlu bir trend görmeye devam ediyor.

Bu yıl filosuna yeni 16 uçak ekleyecek olan şirketin yolcu taşımacılığı kapasitesinin 20% artması hedefleniyor.

Bu anlamda 2023 yılında beklenen talep artışı, düşük yakıt maliyetleri ve yeni uçak eklemeleri, şirketin performansı ve hisse değeri için olumlu sonuçlar doğurabilir.

HSBC analistleri Pegasus’un hedef fiyatını 773,40 TL’ye yükseltti. Mevcut fiyatına göre (657,50 TL – 5 Temmuz 2023) getiri potansiyeli ise 17,6%

Migros: Şirket, yıllar içinde hem operasyonel hem de finansal düzeyde stratejik bir dönüşümle güçlü bir uygulama yeteneği sergiledi. Mağazalarını artırması ve e-ticaretten gelen büyüme ile kendine sağlam bir yükseliş trendi çizdi.

Bu büyüme sağlam perakende varlık tabanı tarafından desteklendi. Ayrıca şirket, 13 yıl sonra temettü ödemeye başladı; bilanço ve net kârlılık iyileştikçe büyüme seçeneklerini de arttırdı.

Özellikle dijitalleşme alanında yaptığı atılımlar ve e-ticaret sektöründe güçlü konumda olması şirketin büyüme potansiyelini artırıyor.

HSBC analistleri Migros’un hedef fiyatını 240,00 TL’ye yükseltti. Mevcut fiyatına göre (221,30 TL – 5 Temmuz 2023) getiri potansiyeli ise 8,5%

Mavi: Şirket Türkiye’deki sağlam tüketici talebi göz önüne alındığında güçlü bir konumdadır, bu durum son birkaç yıl boyunca birçok global ve yerel makroekonomik zorluklara rağmen devam etmiştir. 

Mavi’nin uluslararası rakiplerine göre fiyatlandırma ve maliyet avantajları var. Ek olarak, zayıf Türk lirası karşısında dolar, Mavi’nin fiyat avantajını daha belirgin hale getiriyor.

Analistler dikkatli maliyet yönetimi ile verimli bir giyim perakendecisi haline gelen Mavi’nin 50% civarında bir brüt kâr marjını sürdüreceğine inanıyor. Bu da şirketin bilançolarına olumlu yansıyacaktır. Aynı zamanda büyüyen e-ticaret payı da şirketin kârlılığını pozitif yönde etkileyecektir. 

HSBC analistleri Mavi’nin hedef fiyatını 90 TL’ye yükseltti. Mevcut fiyatına göre (83,45 TL – 5 Temmuz 2023) getiri potansiyeli ise 7,8%

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: HSBC