Borsa Haberleri

HSBC Otomotiv Hisseleri için Hedef Fiyatlarını Güncelledi

May 2, 2024 • 3 dakika okuma süresi
HSBC Otomotiv Hisseleri için Hedef Fiyatlarını Güncelledi

HSBC, Borsa İstanbul’da yer alan otomotiv sektörü hisseleri için hedef fiyatlarını güncelledi.

4 kurum için değerlendirme yapan banka, Ford Otosan (FROTO) ve Türk Traktör (TTRAK) için hedef fiyatlarını yükseltirken, Doğuş Otomotiv (DOAS) ve Tofaş (TOASO) için hedef fiyatlarını değiştirmedi.

HSBC’nin “nefes alma zamanı” diyerek paylaştığı raporda iç pazar koşulları, fiyatlandırma ve marjlarla ilgili baskıların arttığı belirtilirken banka, FROTO için daha defansif bir görünümün olduğunu düşünüyor. FROTO’nun yeni modelleri ve kapasite artışları sayesinde özellikle ihracat performansında güçlü bir büyüme potansiyeli taşıdığı ifade ediliyor.

Ford Otosan’ın 2023 yılında otomotiv sektöründeki genel daralmaya rağmen yüksek performans sergilemesi ve bu trendin 2025 yılına kadar devam etmesi bekleniyor. Ayrıca banka, şirketin maliyet azaltma çabalarının ve verimliliğe odaklanmasının kârlılığı artırdığını ve bu durumun yüksek enflasyon ortamında bile bir avantaj sağladığını belirtiyor.

Öte yandan raporda; DOAS, TOASA ve TTRAK’ın 2024’ün geri kalanında FROTO’ya kıyasla iç talep, fiyatlandırma ve marjlardaki olası bir gerilemeye daha açık olduğu belirtildi.

Banka şu ifadelere yer verdi:

TOASO’nun orta ve uzun vadeli görünümünü, 2025’in başlarında yeni bir ihracat modelinin piyasaya sürülmesi ve Stellantis-Türkiye ile potansiyel birleşmenin ertelenmesiyle (zamanlama belirsiz, 2025’te varsayıyoruz) beğeniyoruz.”

Ayrıca banka KAP bildirimi sonrası son günlerde gündemde olan DOAS’ın başta elektrikli araçlar olmak üzere yeni model lansmanlarıyla yoğun bir yıl geçireceğini düşünüyor. Ancak henüz fiyat rekabetçiliğinin belli olmadığına da parantez açıyor.

HSBC’ye göre TTRAK halen uygun kredi oranlarına sahip (yaklaşık %25), ancak banka yine de aşılması gereken çok yüksek bir taban olduğunu belirtiyor.

Otomotiv Hisselerinin Yeni Hedef Fiyatları

HSBC, FROTO için hedef fiyatını 1165 TL’den 1370 TL’ye yükseltirken, tavsiyesini “Al” olarak korudu.

TTRAK için hedef fiyatını 800 TL’den 950 TL’ye yükselten banka, tavsiyesini ise “Tut” olarak korudu.

HSBC, DOAS ve TOASO için tavsiyesini ise “Al”dan “Tut”a indirirken, Tofaş için hedef fiyatını 310 TL ve DOAS için ise 320 TL olarak korudu.

Potansiyel Getiriler

Yeni hedef fiyatlar sonrası hisselerin potansiyel getiri oranları ise şöyle gerçekleşti 👇

FROTO 👉 23,9%

TTRAK 👉 5,5%

DOAS 👉 9,4%

TOASO 👉 13,6%

HSBC Otomotiv Hisseleri için Hedef Fiyatlarını Güncelledi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: HSBC