Borsa Haberleri

Houston, İstasyondayız: Intuitive Machines Ay’a İndi

Şubat 23, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Houston, İstasyondayız: Intuitive Machines Ay’a İndi

Uzaycılık şirketi Intuitive Machines (LUNR), Apollo döneminden bu yana ilk kez ABD’li bir ekip tarafından Ay yüzeyine ulaştı.

Intuitive Machines’in IM-1 olarak bilinen görevi, bu sabah saatlerinde Ay’ın güney kutbu yakınlarına inş yaptı.

Şirket X platformunda yaptığı paylaşımda, “İletişim sorunlarını giderdikten sonra, uçuş kontrolörleri Odysseus’un dik olduğunu ve veri göndermeye başladığını doğruladı. Şu anda Ay yüzeyinden ilk görüntüleri indirmek için çalışıyoruz.” denildi.

Şirketin mitolojik Yunan kahramanından esinlenerek “Odysseus” adını verdiği Nova-C kargo aracı, 1972’den bu yana Ay yüzeyine iniş yapan ilk ABD uzay aracı oldu.

Intuitive Machines bu başarıyı gerçekleştiren ilk şirket oldu; daha önceki tüm başarılı inişler devlet kurumları tarafından gerçekleştirilmişti.

Houston, Teksas merkezli bir şirket olan ve 2013 yılında kurulan Intuitive Machines bir yıl önce halka açıldı. Hisseler, ocak ayı başında tüm zamanların en düşük seviyesine ulaştıktan sonra, Wall Street analistlerinin IM-1 misyonunun ilerlemesine ilişkin yatırımcı heyecanından kaynaklandığını belirttikleri bir ralli ile 300%’den fazla artış gösterdi.

Ay’ın Güney Kutbunda Rekabet

Houston, İstasyondayız: Intuitive Machines Ay’a İndi

IM-1, 15 Şubat’ta bir SpaceX roketiyle fırlatıldı. Roket, 118 milyon dolarlık bir sözleşme kapsamında altısı NASA için olmak üzere 12 hükümet ve ticari faydalı yük taşıyor.

IM-1 görevi NASA ve Intuitive Machines’i Ay’ın güney kutbuna daha önce hiç kimsenin yaklaşmadığı kadar yaklaştırmak üzere tasarlandı.

ABD, ticari ve uluslararası müttefikleriyle birlikte Ay’ın bu bölgesinde kalıcı bir üs kurmak için Çin ve Rusya’ya karşı yarışıyor.

Ay’ın güney kutbunun bu kadar gözde olmasının nedeni, sürekli gölgede kalan kraterlerinde donmuş su barındırması. Teorik olarak NASA (ve bir krater üzerinde hak iddia eden herhangi biri) bu suyu ay üssünden taze roket yakıtı üretmek için kullanabilir.

Bu yakıtla astronotlar Ay’ın yüzeyinden Mars’a doğru fırlatılabilirler.

Mars’a yapılacak bir göreve Ay’da bir durak eklemek, uzay aracının kızıl gezegene ulaşmak için gereken tüm yakıtla Dünya’dan ayrılmak zorunda kalmayacağı anlamına gelecektir.

Bugüne kadar Ay’ın güney kutup bölgesine sadece Hindistan sağlam bir iniş yapmıştı.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Business Insider

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti