Borsa Haberleri

Honda, Kanada’da 14 Milyar Dolarlık Fabrika Açmayı Değerlendiriyor

January 8, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Honda, Kanada’da 14 Milyar Dolarlık Fabrika Açmayı Değerlendiriyor

Honda Motor (HMC), Kanada’da bataryalar da dahil olmak üzere elektrikli araç üretimi için yaklaşık 14 milyar dolarlık bir fabrika açmayı planlıyor. 

Japonya merkezli medya kuruluşu Nikkei’nin konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre söz konusu proje, gerçekleşmesi halinde Honda’nın en büyük yatırımı olacak. 

Hâlihazırda güçlü oyuncular barındıran elektrikli araç pazarında Honda, bu araçların satışlarını artırma konusunda bir süredir sorunlar yaşıyor. Bataryayla çalışan elektrikli araçlar Honda’nın 2023’ün ilk dokuz ayında sattığı toplam 2,8 milyon aracın 0,5%’inden az bir kısmını oluşturdu.

Japon otomobil üreticisinin tesis için Ontario’daki mevcut bir otomobil fabrikasının yanı da dahil olmak üzere birçok potansiyel sahaya baktığını söyleyen Nikkei, Honda’nın yıl sonuna kadar bir karara varmayı beklediğini ve yeni tesisin 2028’de faaliyete geçebileceğini söyledi. 

Honda’nın yeni Honda e:Architecture’ı temel alarak 2026 yılında Kuzey Amerika’da elektrikli araç üretimine ve satışına başlama planları da var.

Honda, Kanada’da 14 Milyar Dolarlık Fabrika Açmayı Değerlendiriyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters