Borsa Haberleri

Home Depot’dan 18,25 Milyar Dolarlık Dev Satın Alma

Home Depot’dan 18,25 Milyar Dolarlık Dev Satın Alma
Google News Icon Takip Et

🏠 Ev geliştirme perakendecisi Home Depot, profesyonel müşterilerden daha fazla iş alarak satışlarını artırma hedefi doğrultusunda, SRS Distribution’ı 18,25 milyar dolarlık dev bir anlaşmayla satın alacağını açıkladı. Bu satın alma, şirketin bu yıl içinde tamamlanmasını beklediği ve nakit ile borç aracılığıyla finanse edeceği en büyük satın alma işlemi olarak kayıtlara geçti.

Profesyonellere Yönelik Büyüme Stratejisi

Home Depot, işinin yarısını zaten profesyonel müşterilerden alırken, diğer yarısını kendin yap (DIY) müşterilerinden almaktadır. Atlanta merkezli şirket, özellikle ev sahipleri DIY projelerinden çekilirken, karmaşık ve karlı inşaat işlerine girişen müşterileri kazanma çabasını bir kez daha artırıyor. Bu, Home Depot liderlerinin bu yıl için belirlediği önceliklerden biriydi. Ayrıca, profesyonellerin ihtiyaç duyduğu kereste veya kiremit gibi büyük miktarlardaki ürünleri stoklayabilen ve bunları doğrudan bir iş yerine teslim edebilen dağıtım merkezleri ağını büyütmekte olan şirket için de geçerlidir.

CEO Ted Decker, CNBC’ye verdiği röportajda, anlaşmanın profesyonellere daha fazla hitap etme çabalarına “tamamlayıcı bir hızlandırıcı” olduğunu belirtti. Anlaşmanın, Home Depot’un toplam adreslenebilir pazarını 50 milyar dolar artırdığını söyledi.

Home Depot'dan 18,25 Milyar Dolarlık Dev Satın Alma

SRS Distribution ve Sunduğu İmkanlar

Teksas merkezli SRS Distribution, peyzaj, havuz ve çatı işleriyle uğraşan profesyonellere malzeme sağlayan bir şirkettir. Şirket, yaklaşık 11.000 çalışanı ve 47 eyalette 760 şubesi ile 4.000 teslimat kamyonuna sahip bir filo ve ev profesyonellerine hizmet veren özel bir satış ekibine sahiptir.

Diğer Satın Almalar ve Federal Onay

Home Depot, profesyonel alanda HD Supply’ın yaklaşık 8 milyar dolarlık satın alması da dahil olmak üzere, son zamanlarda diğer anlaşmalar da yaptı. Federal düzenleyicilerin birleşme ve satın almaları artan bir dikkatle incelediği bir dönemde, Decker bu anlaşmanın onaylanacağından emin olduğunu belirtti.

Finansal Etkiler ve Pazar Beklentileri

Satın alma işlemi, amortisman nedeniyle Home Depot’un hisse başına kazancını olumsuz etkilese de, anlaşma kapandıktan sonra ilk yılda nakit hisse başına kazanç açısından katkıda bulunacak. Home Depot, pandemi trendlerinin büyük bir yararlanıcısı olmasına rağmen, tüketiciler daha az ev projesi üstlenip daha fazla market faturası ve deneyime harcama yapmaya başladıkça, büyümesinin yavaşladığı bir dönemden geçiyor.

Home Depot'dan 18,25 Milyar Dolarlık Dev Satın Alma

Yeni Mağazalar ve Dağıtım Merkezleri

Şirket, mali yıl boyunca bir düzine yeni mağaza açmayı planlıyor ve profesyonellere hizmet vermek üzere dört dağıtım merkezi açacağını duyurdu. Home Depot, geçen ay yavaşlayan satış eğilimlerinin devam edeceğini ve toplam satışların mali yıl boyunca yaklaşık 1% büyüyeceğini, ancak mağaza açılışları ve kapanışlarının etkisini çıkardığında ve ek haftayı içermediğinde karşılaştırılabilir satışların yaklaşık 1% düşeceğini beklediğini söyledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC