┼×irket G├╝nl├╝kleri

­čŤĺ Midas ile ┼×irket G├╝nl├╝kleri – Home Depot

December 7, 2021 ÔÇó 4 dakika okuma s├╝resi
­čŤĺ Midas ile ┼×irket G├╝nl├╝kleri – Home Depot

🔎 HD’ye Yakından Bakalım

Home Depot (HD), 6 Aralık Pazartesi günü %1,93 değer kazanarak 415,70 dolara yükseldi. Bu, şirketin art arda yükselişle kapattığı üçüncü gün oldu.

HD; günü, şirketin ulaştığı 52 haftanın en yüksek seviyesinin (415,93 dolar) 0,23 dolar altında kapattı.

Peki, HD’nin Rakiplerinde Durum Ne?

Home Depot (HD), pazartesi günü rakiplerine göre daha iyi bir performans gösterirken sektördeki rakiplerinden;

 • Walmart (WMT), %1,08 değer kazanarak 139,00 dolardan
 • Lowe’s (LOW), %1 değer kazanarak 251,18 dolardan günü kapattı.

🤔 Ne Yapar Bu Şirketler?

Home Depot (HD) yapı malzemeleri ve dekorasyon ürünlerinin satışını yapan bir perakende şirketidir. ABD, Kanada ve Meksika’da faaliyet gösteren şirketin ürünleri arasında; yapı malzemeleri, dekorasyon ürünleri, çim ve bahçe ürünleri yer alıyor. Şirket aynı zamanda kurulum hizmeti ve araç/ekipman kiralama hizmeti de veriyor. Merkezi Atlanta’da bulunan şirketin yaklaşık 500 bin çalışanı var.

 • Piyasa Değeri: 425,85 milyar dolar.
 • Toplam Gelir (2020): 132,11 milyar dolar.
 • Son 1 ayda HD %12,53 değer kazandı.

Walmart (WMT); dünya çapında perakende ve toptan satış alanında faaliyet gösteren bir şirkettir. Şirket; süpermarket, hipermarket, depo ve indirim mağazaları işletiyor. Aynı zamanda yalnızca üyelere özel web sitesi üzerinden e-ticaret faaliyeti de gösteriyor. Merkezi Arkansas’ta bulunan şirketin yaklaşık 2 milyon 300 çalışanı var.

 • Piyasa Değeri: 383,44 milyar dolar.
 • Toplam Gelir (2020): 559,15 milyar dolar.
 • Son 1 ayda WMT %6,79 değer kaybetti.

Lowe’s (LOW); ev geliştirme ve dekorasyon ürünleri satan bir perakende şirketidir. Şirket; ev onarım, bakım, tadilat ve dekorasyon alanında faaliyet gösteriyor. Şirket ev geliştirme segmentinde; ev aletleri, banyo, inşaat malzemeleri, elektrik, döşeme, donanım, boya, mutfak, sıhhi tesisat, aydınlatma, pencere ve kapı ürünleri sunuyor. Merkezi Kuzey Karolina’da bulunan şirketin yaklaşık 340 bin çalışanı var.

 • Piyasa Değeri: 167,55 milyar dolar.
 • Toplam Gelir (2020): 89,6 milyar dolar.
 • Son 1 ayda LOW %7,22 değer kazandı.

Sektörün Arka Bahçesi

 • ABD’deki perakende şirketleri; tedarik zinciri darboğazları ve Omicron varyantıyla ilgili endişelere rağmen aralık ayında tatil satışlarının güçlü kalmasını umuyor.
 • Ulusal Perakende Federasyonu’na göre, geçtiğimiz Şükran Günü tatili boyunca toplam alışveriş yapan kişi sayısı ve ortalama harcama, son iki yıla kıyasla oldukça düşüktü.
 • Şirketler, aralık ayıyla birlikte içinde bulunulan tatil sezonu için 843,4 ile 859 milyar dolar arasında satış öngörüyor.

👉 Haberin Olsun

 • Home Depot (HD); geçtiğimiz haftalarda, Wall Street tahminlerini aşan bir üçüncü çeyrek kazanç ve gelir açıkladı. Mağaza satışları aynı çeyrekte %6,1 artarak StreetAccount’un %2,2’lik tahminlerini de geride bıraktı. Ayrıca Home Depot müşterileri, mağazayı ziyaret ettiği her seferinde daha fazla harcama yaparak ortalama satış hacmini %12,9 artırarak 82,38 dolara çıkardı.
 • Walmart (WMT) geçtiğimiz hafta Walmart Vakfı Başkanı Kathleen McLaughlin, 10 Aralık Cuma günü saat 14.00’te Walmart’ın iklim değişikliği stratejisi hakkında bir tartışmaya ev sahipliği yapacağını duyurdu. Oturum, şirketin stratejisine ve ilerlemesine odaklanacak, moderatörlüğünü ise Yatırımcı İlişkileri Kıdemli Başkan Yardımcısı Dan Binder yapacak.
 • Lowe’s (LOW), müşterilerine aralık ayı boyunca “Secret Santa” projesiyle tatilleri ‘iki kat daha güzel’ hale getirmenin yeni yollarını sunmaya hazırlanıyor. Şirket; müşterilerini, ülke çapında mağaza ve çevrimiçi platformlarında yepyeni fırsatlar sunan Winterfest etkinliğine davet ediyor.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Walmart To Host ESG-Focused Discussion on Climate Change

Lowe’s Makes the Holidays ‘Twice as Nice’ for Communities and Consumers Nationwide

Home Depot earnings top estimates fueled by 9.8% jump in sales as consumers fix up homes

Retailers need to stoke the Christmas spirit to hit lofty holiday sales targets

Veriler 06.12.2021 borsa kapanış saatine göre düzenlenmiştir.

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı