Borsa Haberleri

Hollywood Grevleri Bu Kez Streaming Devlerini Hedef Aldı

Ağustos 18, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Hollywood Grevleri Bu Kez Streaming Devlerini Hedef Aldı

Hollywood’da grevdeki Amerika Yazarlar Birliği (WGA), Walt Disney (DIS), Amazon (AMZN) ve Netflix’in (NFLX) çok fazla güce sahip olduğunu söyleyerek, federal düzenleyicileri streaming medya sektörü üzerindeki denetimlerini arttırmaya çağırdı.

2 Mayıs’tan bu yana grevde olan birlik, söz konusu üç şirketin “medyanın yeni bekçileri” olmaya hazırlandıklarını ve “rakipleri daha da dezavantajlı hale getirmek, tüketiciler için fiyatları yükseltmek ve yaratıcı işgücü için ücretleri aşağı çekmek için” konumlarını kötüye kullandıklarını savunan bir rapor yayınladı.

WGA mektubunda, Apple (AAPL), Google’ın ana şirketi Alphabet (GOOGL) ve Warner Bros Discovery (WBD) gibi streaming medya seçenekleri sunan diğer şirketleri de hedef aldı. 

Sendika, düzenleyicileri sektörde daha fazla konsolidasyonu engellemeye, “rekabete aykırı konuları ve sonuçları proaktif bir şekilde araştırmaya” ve yayın sektörünün düzenleme ve denetimini artırmaya çağırdı.

WGA’nın yaklaşık 11.500 üyesi, Hollywood stüdyolarıyla görüşmelerde diğer taleplerinin yanı sıra daha yüksek ücret, kadro garantisi ve yapay zekâ kullanımı konusunda koruma talep ediyor. Ayrıca 14 Temmuz’da greve giden SAG-AFTRA oyuncu sendikası da temel ücretlerde artış istiyor.

WGA ve stüdyo müzakerecileri kısa bir süre önce pazarlık masasına döndüler ancak henüz bir anlaşmaya varamadılar.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters