Borsa Haberleri

Hollywood Grevi, Medya Hisselerini de Vurabilir

Temmuz 21, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Hollywood Grevi, Medya Hisselerini de Vurabilir

Hollywood’da son 60 yılda görülen en büyük grev, sektörün devleri arasındaki hassas noktaları ortaya çıkarırken, geleneksel eğlence şirketlerinin de kısa vadede bu durumdan darbe alabileceği ihtimalini gündeme getiriyor.

Her ne kadar hızlı bir çözüm umut etseler de, eğlence sektörü yöneticileri oyuncuların ve yazarların ortak grevinin aylarca, hatta yıl sonuna kadar sürebileceği ihtimalini düşündüklerini söylüyorlar.

Warner Bros Discovery (WBD), Paramount Global (PARA) ve Walt Disney (DIS), yayın-televizyon ve film işleri aylar içinde büyük ölçüde sekteye uğrayabilecek geleneksel şirketler arasında yer alıyor. 

Eğlence sektörü yöneticileri ve analistleri, Netflix (NFLX)ve Amazon’un (AMZN) 2025’e kadar ya da sonrasında bu sıkıntıyı hissetmeyebileceğini düşünüyor.

Tabii zaman içinde sektörün dayanışması bir sınava tabii kalabilir. Ancak şimdilik, büyük medya ve teknoloji şirketleri aynı safta hareket ediyor.

Yazarlar mayıs ayında greve gittiler ve oyuncular da geçen hafta onlara katılarak, diğer konuların yanı sıra daha yüksek ücret ve sektörde üretici yapay zekâ teknolojisinin kullanımına yönelik koruma talep ettiler.

Bir dönem Paramount ve Fox’ta (FOX) üst düzey yöneticilik yapmış olan deneyimli medya patronu Barry Diller, “Tüm bunlara yayıncılığa yapılan aşırı yatırım ve çeşitli düzeylerdeki yanılsamalar neden oldu. Eğer tüm iş modellerini sadece yayıncılığa yönlendirirseniz, bunun sonucunda tüm besleyici mekanizmalar -yayın, kablo- ortadan kalkar.” dedi. 

Geçmiş, Geçmişte Kaldı

Sendikalar, yeni yayın dünyasının başarılı dizi ve filmlerden oyuncu ve yazarların nadas dönemlerini atlatmalarına yardımcı olmak için yeterince büyük telif hakkı çekleri de dahil olmak üzere eski uygulamaların sürdürülmesini istiyor. 

Eğlence sektörü yöneticileri zam önerisinde de bulundu ama bunlar grevciler için yeterli olmadı. Grevciler, eski yöntemlere geri dönmenin imkansız olduğunu söylüyorlar.

Macquarie analisti Tim Nollen, eğlence şirketlerinin prodüksyonlara ara verilmesinden tasarruf edeceğini ancak harcamaların muhtemelen daha sonraya kaydırılacağını söyledi. Nollen, “Bu, grev ne kadar sürerse sürsün kısa vadeli bir olgu.” dedi.

Moody’s Investors Service, yazar ve oyuncularla yapılacak yeni sözleşmelerin, yönetmenlerle varılan anlaşmayla birlikte, medya şirketlerine üç yıl boyunca yılda 450 milyon ile 600 milyon dolar arasında ek maliyet getireceğini tahmin ediyor.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The Wall Street Journal

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti