Borsa Haberleri

Hollanda Hükümetinden ASML’i Ülkede Tutmak için 2,7 Milyar Dolar Harcama

Hollanda Hükümetinden ASML’i Ülkede Tutmak için 2,7 Milyar Dolar Harcama
Google News Icon Takip Et

Hollanda hükümeti, ülkenin en büyük şirketi ASML’in (ASML) faaliyetlerini yurtdışına taşımasını önlemek amacıyla Eindhoven bölgesindeki ulaşım ve diğer altyapı iyileştirmeleri için 2,7 milyar dolar (2,5 milyar avro) harcayacağını açıkladı.

Avrupa’nın en büyük teknoloji şirketi ve dünya çapında bilgisayar çipi üreticilerinin en büyük ekipman tedarikçisi ASML, hükümetin planını memnuniyetle karşıladı ancak gelecekte nerede büyüyeceğine karar verme sürecinin devam ettiğini söyledi.

Ekonomik İşler Bakanı Micky Adriaansens, ASML’i elde tutmaya yönelik “Beethoven Operasyonu” olarak adlandırılan daha geniş bir planın parçası olarak 2,7 milyar dolarlık rakamı gazetecilere doğruladı. Birkaç yıl içinde sağlanacak finansman, ASML’nin merkezinin bulunduğu Eindhoven teknoloji merkezindeki konut, eğitim, ulaşım ve elektrik şebekesinin iyileştirilmesine harcanacak.

Kabine yaptığı açıklamada, Hollandalı mavi çip firmalarının endişelerini dile getirmesinin ardından, işletmeler üzerindeki vergi yükünü hafifletmek için bazı önlemler almayı planladığını da belirtti.

Reuters’in bu ay Hollandalı mavi çipli şirketlerle yaptığı bir anket, bir düzineden fazla şirketin operasyonlarını Hollanda dışına taşımayı düşündüğünü ortaya koydu. 

Birçoğu, popülist partilerin geçtiğimiz kasım Kasım ayında yapılan ulusal seçimlerde büyük kazanımlar elde etmesinin ardından parlamentonun uzun vadeli etkilerini dikkate almadan politikaları uygulamaya koymasından şikayetçi.

Shell (SHEL) ve Unilever (UL), Hollanda hükümetinin 2018 yılında temettü stopaj vergisini kaldırma sözünden dönmek zorunda kalmasının ardından genel merkezlerini Londra’ya taşımıştı.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters