Borsa Haberleri

Hollanda, ASML’nin Çin İhracatına Kısıtlamalar Getirdi

January 2, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Hollanda, ASML’nin Çin İhracatına Kısıtlamalar Getirdi

Görünüşe göre Çin pazarına ihracatlar konusunda sıkıntılarla mücadele eden tek şirket Nvidia (NVDA) değil. 

Bilgisayar çipi ekipmanları üreticisi ASML (ASML), Hollanda hükümetinin bazı makinelerinin Çin’e gönderilmesine yönelik ihracat lisansını kısmen yürürlükten kaldırdığını açıkladı. 

Şirket, Eylül 2023’ten bu yana bir dizi makine modelleri için talep edilen Hollanda ihracat izni lisansının hükümet tarafından iptal edildiğini belirtti. Bu kararın kaç adet ekipmanı etkileyeceği belirsizliğini korusa da ASML lisans değişikliğinin 2023 bilançosunda büyük bir etkiye yol açmayacağını söyledi. 

ASML, 2023’ün son çeyreği için 7,39-7,83 milyar dolar aralığında satış öngörüsü açıklamıştı. Ayrıca Çinli müşterilerin şirketin yılın ikinci yarısındaki satışlarının neredeyse yarısını oluşturması bekleniyor. 

Hollanda hükümetinin bu kararına Çin’den itirazlar geldi. Pekin’in dışişleri bakanlığı sözcüsü Hollanda’ya kendi ülkesinin ve Çin’in yasalarına, iş ortamına ve piyasa istikrarına uyma çağrısında bulundu. 

ASML hisseleri, piyasa öncesi işlemlerde 1,49% geriledi. 

Hollanda, ASML’nin Çin İhracatına Kısıtlamalar Getirdi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters