Borsa Haberleri

Hisse Rallisiyle Dünyanın En Büyük Fonu Rekor Girişler Gördü

Hisse Rallisiyle Dünyanın En Büyük Fonu Rekor Girişler Gördü
Google News Icon Takip Et

Fed’in gelecek yıl faiz oranlarını düşürerek sıkı para politikasını sonlandırmaya hazırlandığı açıklamaları, hisselerde güçlü bir ralliye yol açtı. Bu rallinin de desteğiyle dünyanın en büyük ve en eski borsa yatırım fonuna, aralık ayında eşi benzeri görülmemiş miktarda nakit akışı gerçekleşti. 

State Street’in 478 milyar dolarlık SPDR S&P 500 borsa yatırım fonu veya ETF’i (SPY) aralık ayında toplam 42 milyar dolarlık bir giriş gördü ve bu, 1998’e kadar giden verilere bakıldığında rekor düzeyde bir aylık giriş anlamına geliyor.

Bloomberg Intelligence’a göre ayrıca, ETF’lere aralık ayında şu ana kadar 69 milyar dolarlık giriş oldu. 

State Street Global Advisors SPDR Amerika Araştırmaları Başkanı Matt Bartolini, SPY girişlerinin, tarihsel olarak alım satım faaliyetlerini artırdığı bilinen birkaç olaya denk geldiğini söyledi. 

Geçtiğimiz haftalarda S&P 500 ve Nasdaq 100’de listelenen şirketlerdeki değişiklikler yürürlüğe girdi ve bu da trilyonlarca doları yöneten fonların yeni endeks bileşimlerine uyum sağlamak için yeniden düzenlenmesine neden olabilir. 

Bartolini “Gördüğümüz akış, müşteriler, yatırımcılar ve tüccarlardan gelen 100% organik bir akıştı. Bu aynı zamanda son birkaç gündür gördüğümüz büyük Noel Baba rallisini de yansıtıyor – yani SPY’ye giren momentum alım satımını da” yorumunu yapıyor. 

Bu arada, geçtiğimiz hafta perşembe ve cuma günleri SPY’deki işlem hacimleri bir aylık ortalamanın oldukça üzerindeydi. Nasdaq 100’ü izleyen Invesco QQQ Trust Series 1 (QQQ), cuma günü 5,2 milyar dolarlık bir çıkış gördü ve bu, 2000 yılından bu yana tek bir seansta görülen en yüksek çıkış oldu.

Strategas ETF stratejisti Todd Sohn, çıkışları yatırımcıların bu yıl hisselerdeki büyük yükselişin ardından kâr elde etmelerine bağlıyor. Öyle ki Nasdaq 100, piyasa değeri yüksek (mega cap) teknoloji hisselerindeki kazançlarla bu yıl 53% yükseldi. 

Öte yandan Sohn, teknoloji endeksindeki en büyük şirketlere atıfta bulunarak, yatırımcıların eşit ağırlıklı S&P 500 endeksine maruz kalmasını sağlayan Invesco’nun RSP’sinin geçen hafta 2,1 milyar dolar giriş çektiğini ve yatırımcıların “2024 başlarken Muhteşem Yedili tipi pozisyonlarını daha da azaltmak istediklerinin” bir işareti olduğunu söyledi.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Bloomberg