BIST Şirket Haberleri

Hisse Geri Alımlarında Stopaj Vergisi Sıfırlandı

February 14, 2023 • 1 dakika okuma süresi
Hisse Geri Alımlarında Stopaj Vergisi Sıfırlandı

Borsa İstanbul 5 gün aranın ardından yarın yeniden işleme açılıyor.

Büyük deprem felaketinin ardından olası kayıpların sınırlanması amacıyla borsada çeşitli önlemler alınıyor.

Bunların en önemlilerinden birisi, şirketlerin Borsa İstanbul’daki hisse geri alımlarına vergi muafiyeti getirilmesi oldu.

Resmi Gazete’nin mükerrer sayısında yayımlanan karara göre tam mükellef şirketlerin iktisap ettikleri kendi hisse senetleri veya ortaklık paylarına ilişkin olarak dağıtılmış kâr payı sayılan tutarlar üzerinden 0% oranında tevkifat yapılacak.

Daha önce bu oran 15% olarak uygulanıyordu.

Edinilen bilgiye göre, Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) ve Borsa İstanbul yetkilileriyle toplantı düzenlemiş; toplantıda, şirketlerin hisse geri alımlarını artırmak için vergi muafiyeti sağlanmasına karar verildiği belirtilmişti.

Ayrıca bakınız; Hisse Geri Alımı Nedir? Neden Yapılır?

Hisse Geri Alımlarında Stopaj Vergisi Sıfırlandı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Resmi Gazete