Borsa Haberleri

Hindistan, Küresel iPhone Üretiminin Çeyreğine Ev Sahipliği Yapacak

Aralık 8, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Hindistan, Küresel iPhone Üretiminin Çeyreğine Ev Sahipliği Yapacak

Apple (AAPL) ve tedarikçileri, şirket üretiminin küresel olarak çeyreğini oluşturan bir rakam olmak üzere, 50 milyonluk iPhone üretimini Hindistan’a taşımaya karar verdi. 

The Wall Street Journal’ın konuyla ilgili bilgisi olan kaynaklara dayandırdığı haberine göre, şirketin belki de en popüler ürününün önemli bir miktarı iki ile üç yıl içinde diğer parçalarıyla birlikte artık Hindistan çıkışlı olacak. 

Söz konusu planların eyleme dökülmesi halinde Hindistan, küresel iPhone üretiminin çeyreğini oluşturacak ve muhtemelen gelecek yıllarda bu pay artacak. Şu an iPhone üretiminin en büyük payı Çin’e ait. 

Apple son dönemde, zayıf altyapı ve kısıtlayıcı iş kuralları sebebiyle Çin’e göre iş yapmanın daha zor olduğu Hindistan’daki varlığını kademeli olarak artırıyordu. 

Kaynaklara göre Apple’ın yanı sıra Tayvan merkezli parça tedarikçisi Foxconn genel olarak Hindistan’da genişleme faaliyetlerinin iyi gittiğine ve daha büyük bir genişleme için sağlam bir zemin oluşturduğuna inanıyor. 

Esasen Apple’ın bu hamlesi, Çin’e yönelik aşırı bağımlılık endişeleriyle faaliyetlerini ve üretimlerini genellikle Güneydoğu Asya ve Güney Asya’ya taşıyan birçok şirketi simgeliyor. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters