Bültenler

Her Şeye Rağmen Yükseliş!

August 16, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Her Şeye Rağmen Yükseliş!

Borsa ve Yatırımcılar

Her Şeye Rağmen!: Geçtiğimiz gün özellikle Çin’den gelen olumsuz verilerin küresel ekonomiye dair olumsuz bir hava yaratmış olmasına rağmen  Wall Street endeksleri yükselmeyi başardı. Hisselerdeki yükselişte Tesla, Apple, Microsoft ve Nvidia gibi büyük ölçekli ve büyüme odaklı teknoloji hisseleri dikkatleri çekiyordu.

Asıl Risk Bilanço Küçültme mi?: Bank of America, piyasalar için asıl riskin henüz yeterince fiyatlanmamış olan ABD Merkez Bankası’nın bilançosunu küçültme süreci olacağını düşünüyor.

 • FED’in tahvil alımları ile 2010’dan 2019’a S&P 500 getirileri arasındaki tarihsel ilişkiyi analiz eden banka, pazartesi günü yayımlanan bir araştırma notunda, 2023 boyunca sürecek bir niceliksel sıkılaştırmanın (QT) endekste mevcut seviyelerden 7%’lik bir düşüşe işaret edebileceğini belirtti.
 • Niceliksel sıkılaştırmanın başladığı haziran ayından bu yana bakıldığında ise S&P 500 endeksinin yüzde 4 yükseliş kaydettiği görülüyor.

Veriler Kafa Karıştırmaya Devam Ediyor!: ABD Ağustos Empire State Fabrika Endeksi siparişler ve sevkiyatlardaki düşüşün talepte sert bir gerilemeye işaret etmesiyle 21 senenin ikinci en büyük düşüşünü yaşadı. 

 • Sipariş endeksi ve sevkiyat göstergesi 25,3’ten -24,1’e düştü. Her iki veri ve genel iş koşulları göstergesi, ekonominin ilk pandemi kilitlenmelerinden çıkmaya başladığı Mayıs 2020’den bu yana en zayıfı olarak gerçekleşti. 
 • İlerleyen dönemlere bakıldığında, eyaletteki üreticilerin kısmen iyimser olduğu değerlendiriliyor. 

İki Senaryo: Ekonomist Nouriel Roubini FED’in agresif tutumunu değerlendirerek ABD ekonomisi için iki senaryo öngördü: sert bir iniş veya enflasyonun ısrarlı şekilde yüksek seyretmesi.

 • Roubini Macro Associates Kurucusu ve CEO’su olan, 2018 finans krizindeki öngörüleri nedeniyle “kriz kahini” ve “bay felaket” gibi ifadelerle anılan Roubini, “Enflasyonu gerçekten 2%’ye indirmek için, faiz oranı 4%’ün çok üzerine çıkmalı — benim görüşüme göre 4,5%- 5% olmalı” dedi.
Her Şeye Rağmen Yükseliş!

Korku: Özellikle geçtiğimiz hafta zirveden gerileyen TÜFE ve ÜFE verileri piyasada pozitif etki yaratarak, piyasa duyarlılığının yükselmesine ve “NÖTR” bölgede seyrini sürdürmesine etki etti. Bu hafta perakende görünümüne ilişkin veriler ve FED tutanakları piyasa duyarlılığı üzerinde etkili olabilir.

Hisseler

Michael Burry ve GEO Group (GEO): “The Big Short” filmi ile ün kazanan 2008 krizinin kahini efsanevi yatırımcı Michael Burry’nin ikinci çeyrek 13F başvurusu, geçen çeyrekte neredeyse tüm ABD hisselerini sattığını ancak bir hisseyi elinde tuttuğunu gösteriyor: Geo Group. Kaynak

 • GEO Group, Kuzey Amerika, Avustralya, Güney Afrika ve Birleşik Krallık’ta özel hapishanelere ve akıl sağlığı tesislerine yatırım yapan halka açık bir C şirketidir.
 • Burry, Geo Group’ta güncelde 3,3 milyon dolarlık hisseye sahip oysa portföyü, 206.000 Apple hissesine karşı elinde bulundurduğu düşüş eğilimi opsiyonları hariç, Mart ayı sonunda 165 milyon dolar değerinde 11 hisseden oluşuyordu.

Ray Dalio ve Rivian, Amazon, Sea Alımları:​​ Ray Dalio’nun Bridgewater Associates şirketi, elektrikli araç girişimi Rivian Automotive’de (RIVN) yeni 62,8 bin hisse, e-ticaret devi Amazon’da (AMZN) 149,2 bin hisse ve Sea ( SE ) 459,2 bin hisseyi satın aldı. Kaynak 

 • Fon, Alibaba (BABA) ve JD.com (JD) hisselerinden çıktı.
 • Meta Platforms (META) hisselerini 10.900 hisseden 586.600 hisseye, Alphabet (GOOGL) 1.700 hisseden 49.100 hisseye, CVS Health (CVS) 1,21 milyon hisseden 3,14 milyon hisseye ve Mastercard (MA) 36.100 hisseden 485.200 hisseye yükseltti.
 • Öte yandan, PepsiCo’daki (PEP) pozisyonunu 4,17 milyon hisseden 3,81 milyon hisseye, Linde (LIN) hisselerini 276.300 hisseden 52.500 hisseye ve Procter & Gamble (PG) hisselerini 6,82 milyon hisseden 6,74 milyon hisseye indirdi.

Warren Buffett ve Apple Aşkı: Düzenleyici belgelere göre, Warren Buffett’ın sahibi olduğu Berkshire Hathaway, 2022’nin ikinci çeyreğinde yaklaşık 4 milyon daha Apple hissesi satın aldı. Kaynak

 • Yatırım şirketi, Pazartesi günü geç saatlerde ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na sunulan üç aylık 13F dosyasına göre, 2022’nin ikinci çeyreğinde Apple’a 3,9 milyon hisse ekledi.
 • Buffett, yüksek uçan hisse senetlerinden uzak durmasıyla bilinmesine rağmen, yatırımcı Apple’ı açıkça bir istisna olarak tanımladı ve Apple’ın en iyi yatırımlarından biri olduğunu kanıtladı. 

Meta Platforms (META): META, satıcıların WhatsApp üzerinden satış yapmasına yardımcı olan yeni bir girişime yatırım yapıyor. 

 • WhatsApp, işletmeler için temel bir iletişim aracı haline geldi ve şirketin ana şirketi Meta bunu fark etti.
 • Bu nedenle, platformlarından daha fazla para kazanma çabasıyla, işletmelerin çevrimiçi siparişleri kolaylaştırmak için basit bir web sitesi kurmalarına yardımcı olan Take App adlı Singapurlu bir girişime yatırım yaptılar. Kaynak

Gözler Perakende Şirketlerinde!: Walmart  (WMT) ve Home Depot (HD) bugün ikinci çeyrek kazançlarını açıklayacak, ardından yarın Target (TGT) ve Lowe’s (LOW) kazanç raporları açıklanacak.

 • ABD’nin en büyük perakendecileri, artan fiyat baskıları ve devam eden tedarik zinciri sorunları hakkında konuşmak zorunda.
 • Hem Walmart hem de Target kısa süre önce tahminleri düşürdü ve enflasyonun marjları daralttığı ve tüketicileri isteğe bağlı alımları kısmaya zorladığı konusunda uyardı.
 • Perakendecilerin tüketici harcamalarına bakışı, enflasyonun hızını değerlendirmek isteyen yatırımcılar için önemli olacak.

Walmart (WMT): Dünyanın en büyük perakendecisi olan Walmart’ın bugün açıklayacağı ikinci çeyrek kazanç raporunda, enflasyon sebepli düşük marjlı gıda maddelerinin fiyatlarındaki artışın etkisiyle düşüş bildirmesi bekleniyor. 

Home Depot (HD): Home Depot ise profesyonellerden gelen alet, boya ve inşaat malzemelerine yönelik istikrarlı talebin ev geliştirme zincirinin kendin yap (DIY) müşteri tabanındaki yavaşlamayı dengelemesine yardımcı olması nedeniyle ikinci çeyrek gelirinde artış göstermesi bekleniyor. 

 • Yatırımcılar, şirketin talep eğilimleri ve enflasyonun iş üzerindeki etkisi hakkındaki yorumlarını takip edecek.

Emtia ve Doğal Kaynaklar

Her Şeye Rağmen Yükseliş!
 • Altın: Altın fiyatları, ABD tahvil getirilerindeki düşüşün desteğiyle salı günü yükseldi, ancak daha güçlü bir dolar ve FED’in daha fazla faiz artırımına ilişkin endişeler kazançları kontrol altında tuttu.
 • City Index kıdemli piyasa analisti Matt Simpson, “Çin’den gelen bir dizi zayıf veri, ABD dolarının metallerin aleyhine yükselmesine neden olan küresel bir yavaşlama korkularını canlandırdı” dedi.
 • Yavaşlama endişelerine ek olarak, Fed yetkilileri şahin bir ton sergilediler ve yüksek enflasyonu dizginlemek için yıl boyunca daha fazla faiz artırımına işaret ettiler. Yükselen ABD faiz oranları ve yavaşlayan bir ekonomi, potansiyel olarak altın talebinde azalmaya yol açabilir.
 • Yatırımcılar şimdi, daha fazla faiz artırımına ilişkin ipuçları için Çarşamba günü yapılacak Fed’in Temmuz toplantısının tutanaklarını bekliyor.
 • Neyi etkiler? Altın madenciliği şirketi hisseleri, altın fonları. 
 • Petrol: Petrol piyasasında en önemli tüketici olan Çin’den gelen olumsuz veriler dün önemli düşüşler yaşanmasına sebep oldu. Öte yandan ABD’de Empire State Fabrika Endeksi’nde yaşanan sert düşüş de dikkat çekti. İki önemli ülkeden gelen düşüş verileri petrol fiyatlarını bugün de etkilemeye devam ediyor.
 • ABD, Avrupa Birliği ve İran arasında 2015 nükleer anlaşmasının canlandırmak için başlatılan müzakereler İran’ın Pazartesi günü itibarıyla Avrupa Birliği’nin hazırladığı taslak teklife yanıtını sunmasıyla önemli bir aşamaya geldi ve anlaşmanın yakın olduğu sinyalini verdi. Anlaşmayla birlikte İran milyonlarca varil ham petrolü birkaç ay içinde küresel piyasalara sürebilir. 
 • Neyi etkiler? Petrol şirketi hisseleri, Enerji hisseleri, Petrol fonları. 

Her Şeye Rağmen Yükseliş!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı