Bültenler

Hepsiburada’nın Hisseleri Neden Düşüyor?

August 27, 2021 • 3 dakika okuma süresi
Hepsiburada’nın Hisseleri Neden Düşüyor?

Nasdaq’ta geçtiğimiz temmuz ayında işlem görmeye başlayan Hepsiburada, dün piyasalar açılmadan önce 2. çeyrek sonuçlarını paylaştı. Şirketin hisseleri, beklentilerin altında açıkladığı sonuçlarla hayal kırıklığı yaratması ve bazı üst düzey yönetim değişikliklerinin açıklanmasının ardından geçtiğimiz günü %26’ya varan düşüşle kapattı.

🦅Kuş Bakışı

Şirketin paylaştığı rakamlara şöyle bir göz atacak olursak;

  • Platformlarında gerçekleşen toplam satışları 5,9 milyar TL oldu. (İlk iki çeyrek toplam: 10,4 milyar TL)

  • 2020’nin 2. çeyreğine kıyasla %38 büyüme yaşandı.

  • 2021’in ilk yarı yılında, bir önceki döneme kıyasla toplam %58 büyüme gerçekleşti.

  • Toplam sipariş adedi bir önceki döneme kıyasla %37,9 artarak 13,1 milyon oldu.

  • Platformlarındaki aktif satıcı sayısı 2 katına çıktı.

🕒Peki, Ya Bundan Sonra?

Şirket açıkladığı sonuçlarla büyümesinin yavaşladığını gözler önüne sermiş oldu. Çünkü şirketin 2020 yılındaki büyümesi bir önceki seneye kıyasla %145 olarak gerçekleşmiş ve 2020 ilk çeyreğinde %65 seviyesine ulaşmıştı.

Bu sonuçların ardından şirketin yatırımcılarını sarsan diğer bir durumsa, yönetim kadrosunda gerçekleşen beklenmedik değişim oldu.

Halihazırda Hepsiburada’nın Chief Strategy and Business Officer (CSBO) olan Murat Büyümez, bundan böyle kategori ve ticari operasyonlara odaklanan Chief Commercial Officer (CCO) rolünü üstlenecek. Şirketin mevcut CCO’su Mutlu Erturan, yeni girişimlere ve stratejik fırsatlara odaklanan Chief Business Officer (CBO) rolünü üstlenecek. Chief Strategy Officer rolü şimdilik boş kalacak.

🤔Hisseler Neden Düşüyor?

heps.png

Finansal piyasalar hakkında kesin olan bir şey varsa, o da belirsizlikten asla hoşlanmadığıdır. Şirketlerin gerçekleştirdiği üst düzey yönetici kademelerindeki bu tarz değişiklikler her zaman dikkat çeker.

Üst düzey yönetim kademelerindeki bu değişiklerin yanına, şirketin 2. çeyrek sonuçlarında büyümesinin yavaşlaması da eklenince yatırımcılar korkmuş olacak ki, hisseler dün piyasaların açılmasıyla beraber büyük oranda düşüş yaşadı..

👀Nasıl Etkiledi?

Halka arz olduğundan bu yana %30,58 değer kaybeden şirket hisseleri, dün piyasaların açılmasıyla birlikte toplamda %25,38 değer kaybederek günü 8,97 dolardan kapattı..

1 Temmuz’da 12,75 dolardan halka arz olan HEPS, 8,97 dolar ile hâlâ halka arz fiyatının altında işlem görüyor.