Borsa Haberleri

Hem Hisseleri Yükseldi Hem de Dev Temettü Duyurdu!

November 17, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Hem Hisseleri Yükseldi Hem de Dev Temettü Duyurdu!

ZIM Integrated Shipping Services (ZIM) hisseleri bilanço açıklamasının ardından 11,4%’e kadar yükseldikten sonra, kazançlarını geri vererek 3%’lük bir yükselişle dünkü kapanış sonrası işlemlerini tamamladı.

● Kargo nakliye şirketi bunun yanı sıra zayıf konteyner taşımacılığı piyasasında zaten beklenmekte olan spot navlun fiyatlarında keskin düşüş, talepteki daralma ve ayarlanmış sözleşme fiyatları gibi faktörlerin etkisiyle 2022 öngörülerini aşağıya çekti.

ZIM (ZIM), 2022 yılı için 7,4-7,7 milyar dolar  arasında bir düzeltilmiş FVAÖK öngörüyor. Bir önceki öngörüsü ise 7,8-8,2 milyar dolar düzeltilmiş FVAÖK seviyesindeydi.

● Finans Direktörü Xavier Destriau, “Şu an itibarıyla, taşıma hacmimizin 2021’e kıyasla biraz daha düşük olacağını tahmin ediyoruz. Maliyet noktasından bakacak olursak, biraz daha uygun bir navlun fiyatının geçerli olduğu bir ortam oluşacağını varsayıyoruz. Ancak navlun sözleşmesi yenilemelerinin sınırlı sayıda olduğunu göz önüne alarak etkinin düşük seviyede kalacağını söyleyebiliriz.” ifadelerini kullandı.

● Destriau ayrıca, ”Talepteki daralma, navlunun azalma riski ve arzın yükselme riski toplu olarak değerlendirildiğinde konteyner taşımacılığı açısından zorlu bir iş ortamı oluşturuyor.” uyarısında bulundu.

ZIM (ZIM), hisse başına 2,95 dolar seviyesinde çeyrek temettüsü açıkladı. J.P. Morgan’a göre bu rakam şirketin temettü politikasının aynen devam edebileceğine işaret ediyor. Bu temettü miktarı ise güncel fiyatına oranla yaklaşık 10% temettü verimine işaret ediyor.

● Bu konuya değinen analist Samuel Bland, “Oldukça zayıf olduğunu düşündüğümüz orta vadeli işlemler öngörüsünü değiştirmese de bu sonuçların bugün için bir miktar rahatlamaya neden olabileceğini düşünüyoruz ve destekleyici bir hisse fiyatlanması bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

Hem Hisseleri Yükseldi Hem de Dev Temettü Duyurdu!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha