Borsa Haberleri

Hedge Fonlar Muhteşem Yedili’den Uzaklaşıyor

January 15, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Hedge Fonlar Muhteşem Yedili’den Uzaklaşıyor

Morgan Stanley’e göre, küresel hedge fonları Muhteşem Yedili olarak adlandırılan hisselere olan maruziyetlerini azaltırken, diğer teknoloji, medya ve telekomünikasyon (TMT) şirketlerine yönlenmeye başladı. 

Nvidia (NVDA), Apple (AAPL), Tesla (TSLA), Google’ın ana şirketi Alphabet (GOOGL), Meta Platforms (META), Amazon (AMZN) ve Microsoft’tan (MSFT) oluşan Muhteşem Yedili hisseleri grubu, geçen yılki piyasa rallisine öncülük etti.

Muhteşem Yedili’yi oluşturan bu hisseler, bireysel olarak, 2023’te yaklaşık 50% ile 240% arasında yükselerek piyasanın en çok kazandıran yatırımları arasında yer aldılar. Ancak bir istisna olarak Tesla ve Apple sırasıyla yaklaşık 12% ve 3,5% düşüş yaşadı.

Morgan Stanley’in kurumsal yatırımcılara finansman hizmeti sağlayan ekibi, hedge fonların yılın başından bu yana her seansta TMT hisselerine uzun pozisyon eklediğini ve bankanın “genişleme” etkisi olarak adlandırdığı şekilde son zamanlarda hızlandığını söyledi.

Genel olarak banka, Muhteşem Yedili dışındaki TMT hisselerine maruz kalmanın 2020’den bu yana rekor düşük seviyelere yakın olduğunu söyledi. Ayrıca yazılım ve yarı iletken hisseleri de en çok pozisyon eklenen sektörler olarak öne çıktı. 

Hedge Fonlar Muhteşem Yedili’den Uzaklaşıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters