BIST Şirket Haberleri

Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektörü İhracat Rekoru Kırdı!

February 24, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektörü İhracat Rekoru Kırdı!

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, Türkiye’nin ihracatı, ocakta bir önceki yılın aynı dönemine kıyasla 10,4% artarak 19,4 milyar dolar seviyesinde gerçekleşti. Böylelikle bu zamana kadarki en yüksek ocak ayı ihracatına ulaşılırken, yıllıklandırılmış ihracat değeri 256 milyar dolara çıktı.

Ocak 2022’de 1 milyar 592 milyon dolarlık ihracat gerçekleştiren hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, Ocak 2023’te 2,7% artışla 1 milyar 634 milyon dolarlık ihracat yaptı. Böylelikle sektör, tüm zamanların en yüksek ocak ayı ihracatına imza attı.

Sektörün geçen ayki ihracatının 1,2 milyar dolarlık bölümü İstanbul’dan yapıldı. İstanbul’u, 134 milyon dolarla Bursa ve 117 milyon dolarla İzmir takip etti.

En Fazla İhracat Yapılan Ülke Almanya Oldu!

Hazır giyim ve konfeksiyon sektöründe geçen ay en fazla dış satım yapılan ülke, 304 milyon dolarla Almanya oldu. Almanya’yı, 176 milyon dolarla İspanya ve 143 milyon dolarla Hollanda izledi.Sektörde geçen ay en fazla ihracatın yapıldığı ülke gruplarına bakıldığında, 1 milyar dolarla AB ülkeleri birinci, 183 milyon dolarla Bağımsız Devletler Topluluğu ikinci ve 166 milyar dolarla diğer Avrupa ülkeleri üçüncü sırada yer aldı.

Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) verilerine göre, ocakta 174 ülke ve bölgeye ihracat yapan hazır giyim ve konfeksiyon sektörü, aynı dönemde ülkenin toplam ihracatından 8,4% pay aldı.

Hazır Giyim ve Konfeksiyon Sektörü İhracat Rekoru Kırdı!

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Dünya Gazetesi