Bültenler

Hazine Tahvili Getirilerindeki Düşüşle Borsalar Yeşilde Açıldı

September 27, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Hazine Tahvili Getirilerindeki Düşüşle Borsalar Yeşilde Açıldı

Borsalar, Wall Street’in bir önceki seansta görülen sert kayıpları telafi etmeye çalışması, Hazine tahvili getirilerindeki düşüş ve açıklanan olumlu ekonomik verilerle açılışta yükseldi. 

Bugün açılışta; Dow Jones 0,03% ile yatay seyrederken, S&P 500 0,22% ve Nasdaq 0,41% yükseldi. 

📍 Ne Oldu?

Tahvil getirilerindeki düşüşün yanı sıra ABD Ticaret Bakanlığı dayanıklı mal siparişlerinin ağustos ayında 0,2% arttığını açıkladı. Söz konusu rakam, konsensüs 0,5%’lik düşüş beklentisinin oldukça üzerinde geldi. 

Yükselen faiz oranları, FED’in para politikasını daha uzun süre daha sıkı tutabileceği korkusuyla son zamanlarda hisseler üzerinde baskı oluşturdu. Öyle ki, dün S&P 500 haziran ayından bu yana ilk kez 4.300 seviyesinin altına düştü. Dow da mart ayından bu yana en büyük tek günlük kaybını yaşadı ve 300 puandan fazla düşerek mayıs ayından bu yana ilk kez 200 günlük hareketli ortalamasının altında kapandı. 

Bu kayıplar, yeni konut satışları ve tüketici güveni verilerinin ekonomistlerin tahminlerinin altında kalmasının ardından gelmişti. 

👀 Ne Dediler?

US Bank Asset Management stratejisti Rob Haworth, “Tüketiciler, enflasyon ve yüksek borçlanma maliyetlerinin etkisi konusunda endişeli olmaya devam ediyor. Bu durum, ipotek oranlarının yükselmesiyle konut piyasasındaki faaliyetleri de olumsuz etkiledi. Bununla birlikte, hâlâ yüksek seyreden tüketici tasarruf bakiyeleri, güçlü bir işgücü piyasası ve sağlam ücret artışı, yılın dördüncü çeyreğine yaklaşırken bir miktar destek sağlıyor.” diyor. 

Blanke Schein Wealth Management’tan Robert Schein, piyasanın şu an “mevsimsel olarak zayıf eylül ayını” yaşadığını söylüyor. Nitekim, S&P 500 bu ay 5,2% düşerken, Dow 3,2% geriledi ve Nasdaq bu ay yaklaşık 7% değer kaybetti.

Schein, bu volatilitenin ekim ayına kadar uzanmasını bekliyor: 

Bilanço sezonu ekim ortasında başlıyor ve eğer sonuçlar korkulandan daha iyi olursa, bu piyasa düzeltmesini sona erdirmek için gereken katalizör olabilir.” yorumunu yapıyor. 

📊 Hisse Hareketleri

ChargePoint (CHPT) hisseleri, UBS’in şirketi “AL” notuyla izlemeye başlamasının ardından 4%’ün üzerinde yükseldi. Banka, şirketin son günlerdeki hisse performansının cazip bir risk ödül fırsatı sunduğunu belirtiyor. 

XPO Logistics (XPO), Evercore’un şirket notunu “SEKTÖR ÜSTÜ PERFORMANS” seviyesine yükseltmesinin ardından 2%’ye yakın değer kazandı.

Hazine Tahvili Getirilerindeki Düşüşle Borsalar Yeşilde Açıldı

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC