Bültenler

Hazine Tahvili Getirilerindeki Artışla Borsalar Kırmızıda

October 17, 2023 • 2 dakika okuma süresi
Hazine Tahvili Getirilerindeki Artışla Borsalar Kırmızıda

ABD borsaları, yükselen Hazine tahvili getirilerinin bir kez daha yatırımcıları baskı altına alması ve üçüncü çeyrek bilanço sezonunun hız kazanmasıyla güne ekside başladı.

Bugün açılışta; Dow Jones 0,16%, S&P 500 0,80% ve Nasdaq 1,47% düştü. 

📍 Ne Oldu?

10 yıllık ABD Hazine tahvili getirisi bugün 4,80%’i aşarak %4,887’den işlem gördüğü 6 Ekim’den bu yana en yüksek seviyesine ulaştı. Bu hareket, ekonomistlerin beklediğinden daha sıcak gelen perakende satış verilerinin ardından geldi.

Yükselen getiriler, yatırımcıların beklenenden daha uzun süre daha sıkı FED faiz politikası olasılığını değerlendirmeleri nedeniyle son haftalarda piyasa üzerinde baskı oluşturdu. Yatırımcılar ayrıca İsrail-Hamas savaşının küresel ekonomi üzerindeki potansiyel etkisini de değerlendirmeye devam ediyor.

Tabii üçüncü çeyrek bilanço sezonunun sağlam bir başlangıç yapması endişelerin bir nebze hafiflemesine yardımcı oluyor. 

👀 Ne Dediler? 

Deutsche Bank’tan Jim Reid, “Piyasalar şu anda jeopolitik riskleri seans seans ele alıyor gibi görünüyor, işlerin nereye gittiğine dair herhangi bir stratejik algı yok.” yorumunu yapıyor. 

📊 Hisse Hareketleri

Choice Hotels (CHH) hisseleri, otel zincirinin Wyndham Hotels & Resorts’u (WH) satın alma teklifinin ardından 5%’in üzerinde geriledi.

Fortrea Holdings (FTRE) Wall Street Journal’ın aktivist yatırımcı Starboard Value’nun şirkette 5%’in üzerinde bir portföy oluşturduğu haberinin ardından 1,5%’in üzerinde yükseldi. 

Hazine Tahvili Getirilerindeki Artışla Borsalar Kırmızıda

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC, Seeking Alpha