Borsa Yorumları

Havayolu Şirketleri Uçmaya Hazır: Seyahate Olan Talep Artıyor

January 12, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Havayolu Şirketleri Uçmaya Hazır: Seyahate Olan Talep Artıyor

ABD’de uçuş seyahatine olan talep artıyor. Geçtiğimiz günlerde Alaska Air’de (ALK) yaşanan olayla birlikte Boeing (BA) 737 Max 9 uçaklarının geçici olarak hizmet vermemesine rağmen analistler, açıklanacak bilançolar konusunda oldukça umutlu. 

Morgan Stanley’den Ravi Shanker; havayolu şirketlerinin kârlarının geçen yıl, pandemi dönemi öncesine göre 19% düştüğünü ancak piyasa değerlerinin de 61% düştüğünü belirtiyor. Shanker, şirketin kârlılığını artırma konusunda kaydettiği ilerleme açısından hisselerin yeteri kadar takdir görmediğine dair bir işaret olarak nitelendiriyor.

Shanker, 2024 yılının havayolu sektörünün tarihindeki en önemli yıllardan biri olmasını bekliyor. Analist geçtiğimiz hafta, pandemi ve sonrasında seyahat alışkanlıkları normale dönerken, piyasanın “kapasite büyümesinin talebi karşılayıp karşılayamayacağı tartışmasının nihayet çözülebileceğini” belirtti.

United Airlines (UAL)

BofA analistleri ise gelecek yılki 10%’luk artış ile birlikte ABD içi kapasitede de 4,5% artış öngörüyor. Bunun üzerine BofA analistleri United Airlines (UAL)’ın “DÜŞÜK PERFORMANS” notunu “AL”a yükseltti. 

BofA analistleri şirketin bu yıl, yıllarca sürebilecek bir uçak satın alımının ve düşük kapasitede uçuş gerçekleştirmenin sektördeki zayıflığı gidereceğini düşünüyor; bunun da verimliliği artıracağını öngörüyor.

Benzer şekilde JPMorgan da, United Airlines’ı sektördeki en iyi tercihlerden biri olduğunu düşünüyor. Şirketin operasyonel güvenilirliğinin, uzun süredir lider olan Delta Air Lines (DAL)‘ı gölgede bıraktığına dikkat çekiyor. 

American Airlines (AAL)

Morgan Stanley analistleri kısa süre önce American Airlines (AAL)’ın notunu “EŞİT PORTFÖY AĞIRLIĞI”ndan “YÜKSEK PORTFÖY AĞIRLIĞI” seviyesine yükseltti ve verdiği hedef fiyat tahmini de güncel fiyatına yönelik 35%’ten fazla atışa işaret ediyor. 

Analistlere göre şirketin yüksek borcu, pandemi sonrasındaki talep artışı rakiplerinin gerisinde kaldı. 

Delta Air Lines (DAL) 

TD Cowen’dan Helane Becker Becker da Delta Air Lines’ı sektörün en iyi tercihi olarak görüyor. Analiste göre tıpkı United Airlines’ın Avrupa’ya artan seyahatlerden faydalanabileceği gibi, Delta Air Lines da artık Pasifik ötesi seyahatlerde artışa hazırlanıyor gibi görünüyor

Delta ayrıca bugün açıklayacağı rakamlarıyla havayolu sektörünün bilanço sezonuna start veriyor. Analistler, Delta’nın Aralık 2023’te sona eren çeyrek dönemde hisse başına kârının yıllık bazda 20%’nin üzerinde bir düşüşle 1,16 dolar olmasını, gelirlerinin ise 5,2% artışla 14,13 milyar dolar gelmesini bekliyor. 

Havayolu Şirketleri Uçmaya Hazır: Seyahate Olan Talep Artıyor

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Barron’s