Borsa Haberleri

Havayolu Şirketleri Büyüme Hedeflerini Değiştirdi

July 22, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Havayolu Şirketleri Büyüme Hedeflerini Değiştirdi

ABD’nin lider hava yolu şirketleri Delta (DAL), United (UAL) ve American (AAL), Covid-19 kısıtlamalarının kalkmasının ardından uçuş büyüme hedeflerini değiştirdi. Pandeminin ardından yüksek büyüme rakamlarına yönelmeyi planlayan şirketler, artan maliyetler ve ekonomik yavaşlama olasılığıyla karşı karşıya kaldı. Bunlara eklenen personel sıkıntısı ve tedarik zincirindeki aksamalar da alınan kararlarda etkili oldu. Örneğin United Airlines, 2019’a göre daha fazla uçuş gerçekleştireceği yönündeki tahminini geri çekti. Konuyla ilgili olarak CEO Scott Kirby, “Aslında mevcut kapasitemizde uçmaya devam edeceğiniz ancak koşullar düzelene kadar tahminlerimizi büyütmeyeceğiz.” dedi. Delta ise bir dizi uçuş aksamasından dolayı müşterilerinden özür diledi ve büyümeyi sınırlandıracağını söyledi.

American Airlines Üçüncü Çeyrekte Yüksek Kapasiteyle Uçuş Yapacaklarını Bildirdi

American Airlines CEO’su Robert Isom, perşembe günü yapılan rekor gelir bildiriminden sonra önümüzdeki dönemde uygulamayı planladıkları stratejilerden bahsetti. United ve Delta hava yolu şirketlerine göre daha iddialı bir tahmin gerçekleştiren American Airlines (AAL), üçüncü çeyrekte 2019’daki kapasitenin yaklaşık %92’sine ulaşacaklarını söyledi. Isom, hava yolunun performansı hakkındaki tartışmalar sürerken “Güvenilirlik hedeflerimizi karşılamak ve müşterilerimizi memnun etmek adına operasyonlarımıza yatırım yapmayı sürdürüyoruz.” dedi. Ayrıca yılın geri kalanında proaktif adımlar atacaklarını ve kaynaklar doğrultusunda kapasitelerini korumaya çalışacaklarının altını çizdi. 

Delta, Uçuşları İptal Edilen Müşterilerinin SkyMiles Hesaplarına 10.000 Mil Yatırdı

Delta Airlines, bir süredir uçuş iptalleri ve aksamalarıyla gündeme geliyor. Emsallerine benzer olarak büyüme tahminlerinin gerisinde kalan şirket, müşterilerinin mağduriyetini gidermek için birtakım adımlar attı. Müşterilere gönderilen e-postada şirketin en iyisini yapmak için çaba gösterdiği ve özür mahiyetinde SkyMiles hesaplarına 10.000 mil tanımlandığı aktarıldı. Hava yolu şirketlerinin önümüzdeki dönemde uçuş iptallerini azaltmak ve kapasite dengesini kurmak için yeni stratejiler geliştirmesi bekleniyor. 

Havayolu Şirketleri Büyüme Hedeflerini Değiştirdi

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı