Borsa Haberleri

Havayolu Hisselerinin Geleceği Nasıl?

December 8, 2022 • 2 dakika okuma süresi
Havayolu Hisselerinin Geleceği Nasıl?

Havayolu hisseleri, önümüzdeki hafta yapılacak FED toplantısı öncesinde yatırımcıların temkinli davranmasının etkisiyle çarşamba günü geriledi.

● FED’in, daha önceki dört faiz artışına göre bir adım geri atarak 50 baz puanlık bir artış yapması bekleniyor ve bu da 2023’te yaşanabilecek resesyona yönelik endişeleri artırıyor.

● Havayolu yatırımcılarının endişesi, eğlence sektöründeki talebin geri çekilmesi ve hem kurumsal hem de uluslararası seyahatlerde beklenen toparlanmanın öngörülenden daha uzun sürmesi.

● Resesyon satışları abartıldı mı? Morgan Stanley hafta başında yaptığı açıklamada, 2023’ü ABD havayolu sektörü için piyasa koşullarının tam olarak uygun olduğu muhtemel bir “Goldilocks” (yani aşırı değil, kararında yükseliş) yılı olarak nitelendirdi.

Eğer yazılarımızı mobil uygulamamızdan okuyorsan, ilgili tüm hisselere aşağıdaki şirket logolarından ulaşabilirsin.

● Kurum son üç yıldaki koşulların çok ağır olduğunu ileri sürerek, 2020 ve 2021 yıllarının geçmek bilmeyen salgın nedeniyle çok soğuk olduğunu, 2022’nin ise bastırılan talep ve enflasyon nedeniyle çok sıcak geçtiğini belirtti.

● Maliyet yönünden değerlendirmelerde bulunan Morgan Stanley, kapasite kısıtlamaları, genel enflasyon ve jet yakıtı fiyatlandırmasının aynı şekilde ya çok sıcak ya da çok soğuk bir seyir izlediğini ifade etti.

● Morgan Stanley’nin iyimser tezi, kazanç açısından 2023’teki koşulların piyasada fiyatlanandan daha tatminkâr olacağı yönünde.

Havayolu Hisselerinin Geleceği Nasıl?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu yazı hazırlanırken faydalanılan kaynak: Seeking Alpha