Borsa Haberleri

Havayolu Hisseleri Neden Yükseliyor?

January 23, 2024 • 1 dakika okuma süresi
Havayolu Hisseleri Neden Yükseliyor?

ABD’de United Airlines (UAL), Delta Air Lines (DAL), Alaska Airlines (ALK) gibi havayolu şirketleri, piyasa öncesi işlemlerde artıda seyrediyor. Peki neden?

Geçtiğimiz haftalarda Alaska Air’in Boeing 737 Max uçağıyla gerçekleştirdiği bir uçuşta uçağın acil çıkış kapısının uçuş esnasında yerinden kopmasıyla başlayan Boeing skandalı, uçak üreticisinin yanı sıra havayolu hisselerini de olumsuz etkilemişti.

ABD Federal Havacılık İdaresi, Boeing’in söz konusu modeline ek inceleme şartı getirerek bu uçakların uçuşunu yasaklamıştı.

Bugün United Airlines söz konusu uçuş aksaklığı sebebiyle yılın birinci çeyreğinde 0,35-0,85 dolar aralığında düzeltilmiş zarar öngörüsünde bulundu. 

Ancak şirket, 2024 geneli için hisse başına kârının 2024’te 9 ile 11 dolar aralığında gelmesini bekliyor ve bu aralık, analistlerin 9,58 dolarlık konsensüsünün üzerinde. 

Söz konusu iyimser tahminle piyasa öncesi işlemlerde United hisseleri 6%, Southwest Airlines (LUV) ve American Airlines (AAL) hisseleri 3% ve Delta ve Alaska Air hisseleri 2% yükseldi. 

Havayolu Hisseleri Neden Yükseliyor?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı