Borsa Haberleri

Havayollarında Binlerce Kişi Greve Gidiyor

Şubat 14, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Havayollarında Binlerce Kişi Greve Gidiyor

ABD ve Kanadalı üç sendikadan binlerce kabin görevlisi, daha yüksek ücret talebiyle greve gitmeye karar verdi. Greve katılanlar arasında Alaska Airlines (ALK), Southwest Airlines (LUV), United Airlines (UAL) ve American Airlines (AAL) dahil 24 havayolu şirketinin kabin ekibi yer aldı.

Alaska’nın kabin ekibi otuz yıl sonra ilk kez greve giderken, havayolu şirketi Uçuş Görevlileri Birliği-CWA (AFA-CWA) tarafından temsil edilen Alaska Air uçuş görevlilerinin 99%’unun grev lehinde oy kullandığını açıkladı.

Havayolu çalışanlarının greve gitmesini zorlaştıran karmaşık çalışma süreci nedeniyle ABD’li uçuş görevlilerinin iş bırakması pek olası değil.

Ancak Uçuş Görevlileri Derneği, Alaska’nın 1993’ten bu yana ilk kez greve gitmesinin, ABD’li kabin ekibinin çoğunluğunun sözleşme görüşmelerinde olduğu bir dönemde, işçilerin daha yüksek ücret taleplerini yansıttığını söyledi.

AFA, büyük havayolu şirketlerinde pilotların ücret artışları ve diğer sosyal hakları içeren yeni iş anlaşmalar sağladıklarını ancak bazı uçuş görevlilerinin beş yıldır ücret artışı almadıklarını söyledi.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: Reuters

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti