Boeing

Havayolları Uyarıyor: Boeing Krizi, Uçuşları Azaltıyor

Mart 13, 2024 • 3 dakika okuma süresi
Havayolları Uyarıyor: Boeing Krizi, Uçuşları Azaltıyor

ABD’nin önde gelen bazı havayolları, Boeing’in (BA) geçtiğimiz aylarda yaşadığı Max krizinin müşterilerin uçuş planlarını yeniden değerlendirmelerine yol açtığını söylüyor. 

Havayolu CEO’larından gelen bu uyarılar, Boeing için oldukça kritik bir dönemde geliyor: Boeing’in en büyük alıcılarının, kalite kontrol sorunlarının çığ gibi büyümesi, üretimin oldukça yavaş bir hızda artması ve yeni uçakların sertifikasyonunun planlananın yıllarca gerisinde kalması gibi sorunların etkilerini nasıl hissettiklerini vurguluyor.

Uçuşlarını yalnızca Boeing 737’lerle gerçekleştiren Southwest Airlines (LUV), 2024 kapasite tahminini düşürdü ve bu yıl daha önce beklediğinden daha az Boeing teslimatı alacağını gerekçe göstererek, 2024 mali beklentilerini yeniden değerlendirdiğini söyledi: Şirketin teslim alacağı 79 adet Boeing 737 Max uçak sayısı, 46’ya düştü.

Southwest Airlines CEO’su Bob Jordan, dün JPMorgan endüstri konferansında yaptığı bir açıklamada, “Boeing’in daha iyi bir şirket olması ve teslimatların da bunu takip etmesi gerekiyor.” dedi.

Alaska Airlines (ALK) da dün yaptığı açıklamada, 2024 kapasite tahminlerinin “Boeing ve operasyonları üzerinde artan Federal Havacılık İdaresi (FAA) ve Adalet Bakanlığı incelemelerinin bir sonucu olarak uçak teslimatlarının zamanlamasındaki belirsizlik nedeniyle değişkenlik gösterdiğini” söyledi.

Öte yandan United Airlines (UAL) CEO’su Scott Kirby, JPMorgan konferansında havayolu şirketinin Boeing’den henüz FAA tarafından onaylanmamış bir uçak olan Max 10 uçaklarının yapımını durdurmasını ve hâlihazırda kullanılan Max 9 uçağından daha fazla üretmesini istediğini söyledi.

Max 10’un ne zaman sertifika alacağını söylemek mümkün değil.” diyen Kirby, ocak ayında havayolu şirketinin gecikmeler nedeniyle Max 10’suz bir filo planı oluşturacağını söylemişti.

Ayrıca CNBC’nin haberine göre United, cuma günü personeline yeni Boeing uçakları geç geldiği için bu bahar döneminde pilot alımını durdurmak zorunda kalacağını söyledi.

Ocak ayında Alaska Havayolları’na ait bir uçuş sırasında Max 9 uçağından havada patlayan bir kapı panelinden kaynaklanan kazadan bu yana, havayolu patronlarının Boeing’e yönelik hayal kırıklığı giderek artıyor. Kaza ayrıca Boeing üzerindeki incelemeleri de arttırdı.

Boeing yaptığı bir açıklamada, “Üretim sistemimiz genelinde kaliteyi güçlendirecek değişiklikleri uygulamaya ve tüm yasal gereklilikleri karşılayan yüksek kaliteli uçaklar teslim etmek için gerekli zamanı ayırmaya odaklanmış durumdayız. Değerli müşterilerimizle bu sorunlar ve bunları ele almaya yönelik eylemlerimiz hakkında yakın temas halinde olmaya devam ediyoruz.” ifadelerini kullandı. 

Hatırlarsan FAA, kısa bir süre önce Boeing’in planlanan üretim artışlarını durdurmuş ve yakın zamanda yapılan bir denetimin “Boeing’in üretim süreci kontrolü, parça taşıma ve depolama ve ürün kontrolünde uyumsuzluk sorunları tespit ettiğini” söylemişti.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti