Yeni Halka Arzlar ve Halka Arz Takvimi

Hat-San Gemi Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

September 11, 2023 • 7 dakika okuma süresi
Hat-San Gemi Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Hat-San Gemi İnşaa Bakım Onarım Deniz Nakliyat halka arzı Sermaye Piyasası Kurulu (SPK) tarafından onaylandı.

Bu yazımızda Hat-San Gemi’nin halka arz özelliklerini; şirketi, yatırımlarını ve detaylarını inceleyeceğiz.

Halka arz nedir? Halka arz dağıtım şekilleri, fiyat istikrar politikaları nedir? diye merak ediyorsan Midas Akademi’de yer alan halka arz içeriğine ulaşabilirsin. 

Ayrıca Borsa İstanbul halka arz takvimi ve yeni halka arzlardan anında haberdar olmak istiyorsan linklere tıklayarak sayfamızı kaydedebilirsin!

İçindekiler:

 • Hat-San Gemi Ne İş Yapar?
 • Hat-San Gemi Arz Fiyatı Ne Kadar?
 • Hat-San Gemi Ne Zaman Halka Arz Olacak?
 • Hat-San Gemi Borsa Kodu
 • Hat-San Gemi Halka Arz Büyüklüğü
 • Halka Açıklık Oranı Ne Kadar?
 • Katılım Endeksine Uygun Mu?
 • Hat-San Gemi Kimin?
 • Katılıma Göre Düşebilecek Pay Miktarları
 • Hat-San Gemi Gelirlerinin Kullanım Yerleri
 • Halka Arz Dağıtım Metodu

Hat-San Gemi Ne İş Yapar?

HAT-SAN Tersanesi bir “PEKAR GRUP” kuruluşudur. Madencilik, inşaat, dış ticaret ve enerji sektörlerinde faaliyet gösteren PEKAR GRUP, 2006 yılında gemi inşa ve denizcilik faaliyetlerine yatırım yapma kararı almıştır. Altınova/Yalova’da Tersaneler için ayrılan alanda 2007 yılında tersane yatırımlarına başlamıştır.

Şirket esas sözleşmesinin “Amaç ve Konu” başlıklı 3. maddesi çerçevesinde şirketin faaliyet konusu özetle; yerli yabancı her tonajdaki gemi inşa tesisleri, tersaneler, otel, yolcu gemisi, yat, satın almak, kiralamak, inşa etmek veya ettirmek, gemi ve diğer yüzer havuz vasıtalara periyodik bakım, onarım hizmetlerini verme amacı ile tersane ve yüzer havuz işletmeciliği yapmak ve Esas Sözleşmede yazılı olan diğer işleri yapmaktır.

Şirketin ana faaliyet alanı yeni gemi inşaatı, gemi tamir bakımı ve gemi dönüşümü faaliyetleridir.

Yeni Gemi İnşası:

Hat-San Tersanesi, üretim tesisleri ve kızaklar ile her türlü gemiyi inşa etmekte olup ayrıca tersane alanında deniz veya kara kullanım amacı her türlü çelik konstrüksiyonu da inşa etmektedir.

Tamir ve Bakım:

Hat-San Tersanesi, Panamax yüzer havuz müşterilerine gemi tamir ve bakımında hizmet vermektedir.

Dönüşüm Projeleri:

Hat-San Tersanesi, özel dönüşüm projelerinde de faaliyet göstermektedir.

Gemi ve diğer yüzer tesislerin boy uzatma projeleri, kullanım amacını değiştiren revizyonları, yeni makine, ekipman, fabrika kurulumları veya gemilerde ağır çelik konstrüksiyon işleri verilen hizmetler arasındadır.

Hat-San Gemi Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Hat-San Gemi Halka Arz Fiyatı Ne Kadar?

Hat-San Gemi hissesi 22,60 TL’den halka arz olacak.

Hat-San Gemi Ne Zaman Halka Arz Olacak?

Hat-San Gemi halka arz tarihi 14-15 Eylül 2023 olarak açıklandı. Halka arz için talep toplama süresi ise 2 gün oldu.

Hat-San Gemi Sembolü Ne Olacak? Hat-San Gemi Borsa Kodu

Hat-San Gemi hissesinin sembolü “HATSN” olacak.

Hat-San Gemi Halka Arz Büyüklüğü Ne Kadar?

Hat-San Gemi halka arzının büyüklüğü 1 milyar TL olarak açıklandı.

Hat-San Gemi Halka Açıklık Oranı Ne Kadar?

Hat-San Gemi’nin halka arz açıklık oranı 20%’dir. Toplamda 44,3 milyon adet lot dağıtılacaktır. 

Hat-San Gemi Katılım Endeksine Uygun Mu?

Hat-San Gemi faiz hassasiyeti olanlar için katılım endeksine uygun işlem görecek.

Hat-San Gemi Kimin?

Hat-San Gemi şirketinin 1 ana ortağı bulunmaktadır. Şirket paylarının 99,76%’sı Pekar Grup İnşaat’a ve 0,24%’ü diğer ortaklara aittir.

Hat-San Gemi Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Katılıma Göre Düşebilecek Pay Miktarları (Tahmini)

2.600.000 Katılıma 12 Lot (271 TL)

3.000.000 Katılıma 11 Lot (249 TL)

3.400.000 Katılıma 10 Lot (226 TL)

3.800.000 Katılıma 9 Lot (203 TL) dağıtabilir.

Hat-San Gemi Finansal Gücü

2022 Hasılat: 1,1 milyar TL

2022 Brüt Kâr: 534,3  Milyon TL

2021 Hasılat: 458 Milyon TL

2021 Brüt Kâr: 79,9 Milyon TL

2020 Hasılat: 384,1 Milyon TL

2020 Brüt Kâr: 47,1 Milyon TL

2020 yılında 384,2 milyon TL olan hasılat, 2021 yılında 2020 yılına göre 19,2% artışla 458,1 milyon TL’ye, 2022 yılında da 2021 yılına göre 147,2% artışla 1,1 milyar TL’ye yükselmiştir.

2021 yılında pandemi etkilerinin devam etmesi, şirketin kaynaklarının bir kısmını yeni yatırım olan yüzer havuz inşası ve A-21 parselde 2020 yılında kullanım hakkı elde edilen bölümün düzenlenmesinde kullanması sebebiyle şirketin satışları 2020 yılına göre sınırlı artış göstermiştir. 2022 yılında pandemi etkisinin neredeyse sona ermesiyle artan sipariş miktarı, yükselen döviz kurları ve eski yüzer havuzun satışına bağlı olarak şirketin hasılatı. 2021 yılına göre 147,2% artış göstermiştir, Finansal tablo dönemlerinde şirketin hasılatının yıllık bileşik büyüme oran: 72%’ dir.

(Kaynak: Hat-San Gemi Taslak İzahname)

Hat-San Gemi, Fiyat İstikrarı ve Hedefleri

 • 1 yıl boyunca ihraççı pay satışı yapılmayacak.
 • 6 ay boyunca ortaklar tarafından pay satışı yapılmayacak.
 • 5 gün boyunca 2,16 milyon adet günlük alım emri verilecek. (Pekar Grup İnşaat)
 • Fiyat istikrarı planlanmamaktadır.
Hat-San Gemi Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Hat-San Gemi Halka Arz Geliri Nerede Kullanılacak?

Payların Halka Arz Eden Pay Sahibi Pekar Grup İnşaat A.ş.’nin 10.837.093 adet payın satışından elde edecegi gelirden halka arz maliyetlerinin çıkarılması ile bulunan net gelir, Pekar Grup İnşaat A.Ş’nin tasarrufunda olacaktır.

Şirketin sermaye artırımı yoluyla ihraç edeceği 33.462.907 TL nominal değerli pay karşılığı elde edilecek kaynaktan halka arz maliyetleri düşüldükten sonra kalan kısmının; şirketin 08.05.2023 tarih ve 2023/13 sayılı yönetim kurulu kararıyla kabul edilen fonun kullanım yerlerine iliskin rapor çerçevesinde kullanılacak olup söz konusu rapor işbu izahnamenin ekinde (Ek/7) yer almaktadır.

İhraç edilecek 33.462.907 TL nominal değerli pay karşılığı elde edilecek kaynaktan halka arz maliyetleri düşüldükten sonra kalan kısmının;

 • 75% ile 85%’inin şirketin gemi üretim ve tamir ve bakim kapasitesinin artırılması teminen yüzer havuz inşa edilmesinde ya da satın alınmasında kullanılmasına,
 • 15% ile 25%’inin Enerji Piyasasi Düzenleme Kurumu ve gerekli diper kurumlardan izin almak ve ilgili mevzuatlara uygun olmak koşuluyla şirket’in kendi kullanacağı: elektriği üretmek için elektrik üretim santrali kurulması ve mevcut gemi üretim ve tamir ve bakım tesislerinin iyileştirilmesi ve yenilenmesinde kullanilmasına,
 • İhtiyaç duyulması halinde yukarıda ifade edilen fon kullanim kalemleri arasinda 10% kadar geçiş yapılabilmesine oybirliği ile karar verilmiştir.

Hat-San Gemi Halka Arzı Oransal mı Yoksa Eşit mi Olacak?

Hat-San Gemi halka arzı bireysele eşit dağıtım olarak gerçekleşecektir.

Hat-San Gemi Halka Arzı Hakkında Bilmen Gereken Her Şey! – 2023

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

“Halka arz edilen paylara ilişkin yatırım kararının izahname ve tasarruf sahiplerine satış duyurusunun incelenmesi suretiyle verilmesi gerekmektedir. Söz konusu izahname ve tasarruf sahiplerine satış duyurusu Kamuyu Aydınlatma Platformu (www.kap.org.tr), https://www.hat-san.com.tr/  web sitelerinde ilan edilmiştir. Payların halka arz fiyatının belirlenmesinde Sermaye Piyasası Kurulu’nun ya da Borsa İstanbul A.Ş. herhangi bir takdir yetkisi ya da onayı bulunmamaktadır. Burada yer alan şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Sadece burada yer alan bilgilere dayanılarak yatırım kararı verilmesi beklentilerinize uygun sonuçlar doğurmayabilir.”

Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Onaylı İzahname