Borsa Haberleri

Hasbro, İşten Çıkarmalara Başlamaya Hazırlanıyor

Hasbro, İşten Çıkarmalara Başlamaya Hazırlanıyor
Google News Icon Takip Et

Hasbro (HAS), oyuncak satışlarının tatil sezonunda da zayıf gitmesi sebebiyle işten çıkarmalara gitmeye hazırlanıyor. Yayınlanan bir habere göre Hasbro, yaklaşık 1.100 çalışanını işten çıkaracak. 

2023 yılının başlarında Hasbro’nun yaklaşık 6.300 çalışanı vardı ve ilk olarak 800 kişiyi işten çıkarmıştı.

Satışlardaki Zayıflık 2024’te de Devam Edebilir 

Bu yılın başlarında yüzlerce çalışanını işten çıkaran Hasbro, ekim ayında sorunların devam edebileceğin yönelik endişelerini paylaşmıştı. Şirket, son bilançosunda 2023’e yönelik beklentilerini düşürmüş ve yıl için 13% ile 15% arasında bir gelir düşüşü öngördüğünü belirtmişti.

Şirketin CEO’su Chris Cocks, yayınlanan bir notta; “Oyuncak sektörü pandemi döneminde tarihi zirvesini yaşamıştı. Bu yılın ilk üç çeyreğinin de zorlu geçeceğini tahmin ediyorduk. Şirketimizde önemli atılımlar yapsak da yılın ilk dokuz ayında satışlarda gördüğümüz zayıflık tatil sezonunda da devam etti ve muhtemelen 2024 yılında da devam edecek.” ifadelerini kullandı.

Hasbro, ekim ayındaki bilançosunda popüler oyuncak markalarındaki satışların da önemli ölçüde düştüğünü belirtmişti. My Little Pony, Nerf ve Transformer gibi popüler markalarda bile satış rakamları 18% oranında düşmüştü.

Şirket hisseleri, söz konusu gelişmelerin ardından piyasa öncesi işlemlerde geriledi. Hasbro’nun rakibi Mattel (MAT) de bu düşüşten nasibini aldı. Mattel de tıpkı Hasbro gibi satış rakamlarındaki düşüşe yönelik uyarıda bulunmuştu. Fakat Mattel hisseleri Hasbro’ya kıyasla daha iyi bir performans gösterdi diyebiliriz. Mattel, bu performansı büyük ölçüde “Barbie” filminin gişedeki başarısına borçluydu. 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: CNBC