Yatırım Rehberi

Hangi Hisseye Yatırım Yapacağıma Nasıl Karar Verebilirim?

Haziran 9, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Hangi Hisseye Yatırım Yapacağıma Nasıl Karar Verebilirim?

Geleceğin için yatırım yapma kararı alarak Midas’ta hesabını açtın ama neye yatırım yapacağını bilmiyor musun?

İşin kolayı var, çünkü Midas var! 

Midas uygulaması içerisindeki Yatırımın En’leri bölümünde senin için hazırladığımız hisse listeleri ile artık hisse seçmek çok kolay.

Nasıl? Midas uygulamasını açarak “Keşfet” sayfasında bulunan “Koleksiyonlar” bölümlerine ulaşarak, hem Amerikan Borsaları için hem de Borsa İstanbul için hemen aşağıda bahsettiğimiz listelere ve daha fazlasına ulaşabilirsin.

Hangi Hisseye Yatırım Yapacağıma Nasıl Karar Verebilirim?

💰 Türlerine Göre Hisseler ve “En’ler”

Yatırım yapmadan önce beklentilerimizi ve hedeflerimizi iyi inşa etmemiz şart.

Bu doğrultuda yatırımlarımızın vadesini, yani süresini belirlememiz gerekli. Bu süreyle ters orantılı olarak da risk beklentimizi belirlemeliyiz.

Örneğin; hedefimiz finansal özgürlük, bekleme süremiz uzun dönem (10 yıl+) ise risk algımız da daha yüksek olacaktır.

İşte bu beklentilerimiz ve yatırım süremize göre hisse senetlerini seçerek yatırım yapabiliriz. Örneğin;

  • Amerikan borsalarındaki en büyük şirketlere yatırım yaparak görece daha güvenli bir yol seçmek isteyebilirsiniz. Riski karşılaştırmalı olarak daha düşük olan bu stratejinin getirisi de daha düşük olacaktır.
  • Uzun vadeli ve görece daha yüksek riskli bir yatırım yapmak istiyorsak, geleceğin büyük teknoloji hisseleri olabilecek küçük şirketleri bizim için en büyük hisselere oranla daha doğru bir seçim olabilir. Bu yatırım stratejisinin riski daha yüksek ama getirisi de karşılaştırmalı olarak daha yüksek olacaktır.
  • Diğer yandan hisse fiyatı çok yüksek olan ama Midas’la birlikte parçalı olarak alabileceğin hisselere yatırım yapmak istiyor olabilirsin. Bu noktada “Parçalı Hisseler” listesi senin için doğru bir seçim olacaktır.

Bunun gibi bir çok farklı risk ve getiri tercihine yönelik hisse senedi türlerini, Midas uygulamasının içerisinde bulunan “Yatırım’ın En’leri” bölümünden ulaşabilirsin.

Hangi Hisseye Yatırım Yapacağıma Nasıl Karar Verebilirim?

Ayrıca bu yatırım stratejilerini incelemek için Nasıl Yatırım Yapabilirim? içeriğimize, bu stratejilere uygun hisse senetlerini incelemek içinde Hisse Senedi Türleri içeriğimize göz atabilirsin.

🌍 Dünyanın Farklı Kıtaları ve Ülkeleri

Merkezi ABD’de bulunmayan yabancı şirketler kimi zaman Nasdaq ve NYSE üzerinden de halka arz olma kararı alır. Bu halka arzı da ADR hisse statüsünde gerçekleştirirler. (Bu tip şirketleri hisse detay sayfalarının sağ üst köşesinde bulunan “ADR” etiketinden ayırt edebilir, etikete tıklayarak daha detaylı bilgi alabilirsin.)

Kimi şirketlerse ABD’deki OTC adı verilen tezgah üstü piyasalarda hisselerini işleme açar. Bu piyasalardaki ve ADR statüsündeki birçok hisseye ise Midas aracılığı ile kolayca yatırım yapabilirsin.

Hangi Hisseye Yatırım Yapacağıma Nasıl Karar Verebilirim?

Bu liste Avrupalı şirketlerin OTC’de işlem gören veya Nasdaq-NYSE’de işlem gören ADR hisselerinden oluşmaktadır.

🤓 Uzmanların Portföyleri

Eğer hiç araştırma yapmakla uğraşmak istemiyor veya hangi sektörün, şirketin veya teknolojinin geleceği şekillendireceğinden tam emin olamıyorsan, direkt bu “işin uzmanları” neler yapıyor buna bakabilirsin!

0’dan milyar dolarlıklık bir teknoloji imparatorluğu inşa eden Bill Gates veya “Omaha Kâhini” olarakta adlandırılan efsanevi yatırımcı Warren Buffett gibi bireysel yatırımcıların portföylerini inceleyebilir, bu insanlar hangi şirketlere ve sektörlere yatırım yapıyor bunları takip edebilirsin.

Hangi Hisseye Yatırım Yapacağıma Nasıl Karar Verebilirim?

Kişiler her zaman yanılabilir, ben dev kurumlara bakmak istiyorum dersen de, toplamda 10 trilyon doların üzerinde yönettikleri varlıklarla BlackRock ve Vanguard kurumlarının yönettiği fonlara bakabilir, bu kurumlar hangi şirketlere ve sektörlere yatırım yapıyor bunları takip edebilirsin.

🤔 Borsa İstanbul’un En Güçlü Şirketleri

Kazançlarını en çok artıran şirketler, en çok büyüyenler veya en güçlü bilanço açıklayanlar… Borsa İstanbul’un en güçlü şirketleri bu listelerde!

Bu listelerle işleri en iyi giden veya en çok büyüyen şirketleri belirleyerek yatırım tercihlerini şekillendirebilirsin.

Hangi Hisseye Yatırım Yapacağıma Nasıl Karar Verebilirim?

🤔 Analistlerin Tavsiye Ettiği Hisseler

JPMorgan, Morgan Stanley, Citibank ve Barclays gibi dünyanın en büyük yatırım bankaları, aracı kurumları ve portföy yönetim şirketlerinde çalışan analistler, Amerikan borsalarında işlem gören şirketler için fiyat hedefi tahminlerinde ve ”AL”“TUT” veya “SAT” gibi önerilerde bulunurlar.

Alanında tecrübeli finans uzmanlarının önerilerini takip ederek yatırım tercihlerini şekillendirebilirsin.

Hangi Hisseye Yatırım Yapacağıma Nasıl Karar Verebilirim?

💎 Emtia ve Doğal Kaynaklar

ABD borsalarında sadece şirketlere yatırım yapmak zorunda değilsin!

Midas’ta bulunan yatırım fonları aracılığıyla normal şartlarda alım yapamayacağın petrol, buğday, uranyum ve doğal gaz gibi birçok doğal kaynağa yatırım yapabilirsin.

Nasıl? Bir veya birden çok hammaddeyi portföyünde taşıyan bu fonları birer sepet gibi düşünebilirsin. Bu fonlara yatırım yaparak altın ve gümüşten, buğday ve lityuma kadar bir çok “emtiaya” yani “hammadde veya doğal kaynağa” yatırım yapabilirsin.

Ne İşe Yarar? Ekonomik genişleme ve büyüme zamanlarında hız kazanan hisse senetleri, kriz, kıtlık ve savaş dönemlerinde bu hızlarını kaybedebilirler.

Böyle zor zamanlarda piyasaların ilgi odağı haline gelen emtialar, yatırımcılara portföylerini çeşitlendirme ve duraklama dönemleriyle mücadele etme imkanı sunar.

Örneğin; global buğday yetiştiricisi olan bir ülkede çıkan savaş veya ihracat (yurt dışına satış) yasağı, buğdayın küresel fiyatını artırabilir. Böyle bir olay karşısında buğday fonları, gıda krizi gibi ciddi bir tehlikeye karşı yatırımcıların pozisyon almasına sağlayabilir.

Hangi Hisseye Yatırım Yapacağıma Nasıl Karar Verebilirim?

Yatırımcılar neye dikkat etmeli? Korkunun zirveye çıktığı kriz anlarında emtiaların fiyatları çok fazla şişebilir. Yapay olarak fiyatları şişmiş bu emtiaları satın almak ise yatırımcıların zarar etmesine neden olabilir.

Yatırımcılar böyle zamanlarda siyasi ve ekonomik iklimi iyi okuyarak krizlerin gidişatını iyi gözlemlemeli ve buna göre yatırımlarını yönetmelidir.

🌏 Yatırım Fonlarının Favori Hisseleri

Dünyanın en büyük yabancı fonlarından, ülkemizin en başarılı TEFAS yatırım fonlarına kadar birçok farklı fonun Borsa İstanbul’da tercih ettiği şirketlere bu listelerden ulaşabilirsin! Böylece büyük sermayenin hangi hisselere yöneldiğini inceleyerek akıllı parayı takip edebilirsin.

Hangi Hisseye Yatırım Yapacağıma Nasıl Karar Verebilirim?

Peki, bu listeler kimler için?

  • Detaylı araştırma yapmakla uğraşmak istemeyenler
  • Borsa İstanbul’da yeni yatırım yapmaya başlayacaklar
  • Borsa İstanbul’da hangi şirketin potansiyel vadettiğinden emin olamayanlar
  • Direkt “işin uzmanları” hangi hisseleri alıyor diye merak edenler

Ve daha bir çok hisse listesine Midas uygulamasından ulaşabilirsin!

🏃 Sonraki Adımlar

Midas’la yatırım yapmaya nasıl başlayabilirsin?

Midas’la hangi yatırımları yapabilirsin?

Nasıl hisse/fon alabilirsin?

Nasıl hisse/fon satabilirsin?

Tutar veya adet ile parça hisse alım satımı nasıl yapılır?

Temettü yatırımına nasıl başlayabilirsin? 

Hangi Hisseye Yatırım Yapacağıma Nasıl Karar Verebilirim?

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti