Yatırım Rehberi

Hangi Hisseye Yatırım Yapacağıma Nasıl Karar Verebilirim?

Hangi Hisseye Yatırım Yapacağıma Nasıl Karar Verebilirim?
Google News Icon Takip Et

Geleceğin için yatırım yapma kararı alarak Midas’ta hesabını açtın ama neye yatırım yapacağını bilmiyor musun?

İşin kolayı var, çünkü Midas var! 

Nasıl? Midas uygulamasını açarak “Keşfet” sayfasında bulunan “Koleksiyonlar” bölümlerine ulaşarak, hem Amerikan Borsaları için hem de Borsa İstanbul için hemen aşağıda bahsettiğimiz listelere ve daha fazlasına ulaşabilirsin.

Hangi Hisseye Yatırım Yapacağıma Nasıl Karar Verebilirim?

💰 Önce Risk Algını Belirle!

Yatırım yapmadan önce beklentilerimizi ve hedeflerimizi iyi inşa etmemiz şart.

Bu doğrultuda yatırımlarımızın vadesini, yani süresini belirlememiz gerekli. Bu süreyle ters orantılı olarak da risk beklentimizi belirlemeliyiz.

Örneğin; hedefimiz finansal özgürlük, bekleme süremiz uzun dönem (10 yıl+) ise risk algımız da daha düşük olacaktır.

İşte bu beklentilerimiz ve yatırım süremize göre hisse senetlerini seçerek yatırım yapabiliriz. Örneğin;

  • Amerikan borsalarındaki en büyük şirketlere yatırım yaparak görece daha güvenli bir yol seçmek isteyebilirsin. Riski karşılaştırmalı olarak daha düşük olan bu stratejinin getirisi de riskli bir yatırıma kıyasla daha düşük olacaktır.
  • Uzun vadeli ve görece daha yüksek riskli bir yatırım yapmak istiyorsak, geleceğin büyük teknoloji hisseleri olabilecek küçük şirketleri bizim için en büyük hisselere oranla daha doğru bir seçim olabilir. Bu yatırım stratejisinin riski daha yüksek ama getirisi de karşılaştırmalı olarak daha yüksek olacaktır.
  • Diğer yandan hisse fiyatı çok yüksek olan ama Midas’la birlikte parçalı olarak alabileceğin hisselere yatırım yapmak istiyor olabilirsin. Bu noktada “Parçalı Hisseler” listesi senin için doğru bir seçim olacaktır.

Bunun gibi bir çok farklı risk ve getiri tercihine Midas uygulamasının içerisinde bulunan “Özel Hisseler” ve “Atak” bölümden ulaşabilirsin.

Hangi Hisseye Yatırım Yapacağıma Nasıl Karar Verebilirim?

Ayrıca bu yatırım stratejilerini incelemek için Nasıl Yatırım Yapabilirim? içeriğimize, bu stratejilere uygun hisse senetlerini incelemek içinde Hisse Senedi Türleri içeriğimize göz atabilirsin.

⭐ En’leri Keşfet! 

Büyümek için yatırım şarttır. Bu anlamda bugün en çok yatırım yapan şirketler, geleceğin büyük şirketleri olabilir. Bu şirketleri gözden kaçırmamak iyi olacaktır. Büyümek önemlidir ancak istikrar daha önemlidir. Hem büyüyen, hem de devamlı olarak büyümesini sürdüren şirketleri tespit etmek de yatırımlarına yön vermek için faydalı olabilir. 

Diğer yandan şirketlerin faaliyetlerini ve bu faaliyetler sonucu elde ettikleri kâr veya zararları görmek için bilanço, bir yatırımcının olmazsa olmazıdır.  İşte Midas’ta en çok yatırım yapan, en güçlü bilanço açıklayan veya büyümesini sürekli olarak devam ettiren şirketleri bulmak için zahmete girmene gerek yok! Senin için hazırladığımız listelerden bu tür hisselere kolayca ulaşabilirsin. 

Hangi Hisseye Yatırım Yapacağıma Nasıl Karar Verebilirim?

Analistlerin Tavsiyeleri, Fonların Yatırımları…

Yatırım bankaları, aracı kurumları ve portföy yönetim şirketlerinde çalışan analistler, hem Amerikan borsalarında hem de Borsa İstanbul’da işlem gören şirketler için fiyat hedefi tahminlerinde ve ”AL”, “TUT” veya “SAT” gibi önerilerde bulunurlar.

Alanında tecrübeli analistlerin önerilerini takip ederek yatırım tercihlerini şekillendirebilirsin.

“Ben tavsiyelere inanmam, yatırım görmek isterim” dersen de dünyanın seçkin fonlarının yatırım yaptığı hisselere ulaşabilirsin. Örneğin; MSCI Türkiye Endeksi, dünyanın en büyük varlık fonu olan Norveç Varlık Fonu gibi fonların, yatırım yaptıkları hisseleri Midas’ta görebilirsin. 

Hangi Hisseye Yatırım Yapacağıma Nasıl Karar Verebilirim?

🤓 Milyarderlerin İzinden Git! 

Eğer hiç araştırma yapmakla uğraşmak istemiyor veya hangi sektörün, şirketin veya teknolojinin geleceği şekillendireceğinden tam emin olamıyorsan, direkt bu “işin uzmanları” neler yapıyor buna bakabilirsin!

0’dan milyar dolarlıklık bir teknoloji imparatorluğu inşa eden Bill Gates, “Omaha Kâhini” olarakta adlandırılan efsanevi yatırımcı Warren Buffett, dünyanın en büyük ve en başarılı hedge fonlarından biri olan Bridgewater Associates’in yönetici Ray Dalio, İnovatif teknolojileri ile alanında çığır açan şirketlere olan yatırımlarıyla bilinen Cathie Wood veya 2008 finans krizi öngörüsü ile efsane bir yatırımcı haline gelen Michael Burry gibi bireysel yatırımcıların portföylerini inceleyebilir, bu insanlar hangi şirketlere ve sektörlere yatırım yapıyor bunları takip edebilirsin.

Hangi Hisseye Yatırım Yapacağıma Nasıl Karar Verebilirim?

🌱Kârdan Payını Al! 

Borsa’da bir şirket hissesine sahip olduğunda, o şirketin doğal ortağı sayılırsın. Her şirket gerçekleştirdiği faaliyetlerden kâr elde eder. Bazı şirketler bu kârı şirket ortaklarıyla paylaşır. İşte temettü tam da budur. 

Eğer sen de bir şirkete ortak olmak ve elde ettiği kârdan pay almak istersen “Temettü” bölümündeki kârını paylaşan şirketleri görebilirsin. Hangi şirket kârını en çok paylaşmış? Hangi şirket temettü ödemesinde diğer şirketleri geride bırakmış? Hem büyüyen hem de temettü ödeyen şirket hangileri? Gibi soruların cevaplarını bu listelerde bulabilirsin. 

Hangi Hisseye Yatırım Yapacağıma Nasıl Karar Verebilirim?

Peki, bu listeler kimler için?

  • Detaylı araştırma yapmakla uğraşmak istemeyenler
  • Borsa İstanbul’da yeni yatırım yapmaya başlayacaklar
  • Borsa İstanbul’da hangi şirketin potansiyel vadettiğinden emin olamayanlar
  • Direkt “işin uzmanları” hangi hisseleri alıyor diye merak edenler

Ve daha bir çok hisse listesine Midas uygulamasından ulaşabilirsin!

🏃 Sonraki Adımlar

Midas’la yatırım yapmaya nasıl başlayabilirsin?

Midas’la hangi yatırımları yapabilirsin?

Nasıl hisse/fon alabilirsin?

Nasıl hisse/fon satabilirsin?

Tutar veya adet ile parça hisse alım satımı nasıl yapılır?

Temettü yatırımına nasıl başlayabilirsin? 

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı