Yatırım Rehberi

Hangi Hisseye Yatırım Yapacağıma Nasıl Karar Verebilirim?

Haziran 9, 2022 • 7 dakika okuma süresi
Hangi Hisseye Yatırım Yapacağıma Nasıl Karar Verebilirim?

Geleceğin için yatırım yapma kararı alarak Midas’ta hesabını açtın ama neye yatırım yapacağını bilmiyor musun?

İşin kolayı var, çünkü Midas var! 

Midas uygulaması içerisindeki Yatırımın En’leri bölümünde senin için hazırladığımız hisse listeleri ile artık hisse seçmek çok kolay.

Nasıl? Midas uygulamasını açarak “Keşfet” sayfasında bulunan “Koleksiyonlar” bölümlerine ulaşarak, hem Amerikan Borsaları için hem de Borsa İstanbul için hemen aşağıda bahsettiğimiz listelere ve daha fazlasına ulaşabilirsin.

Hangi Hisseye Yatırım Yapacağıma Nasıl Karar Verebilirim?

💰 Hisse Senedi Türlerine Göre Listeler

Yatırım yapmadan önce beklentilerimizi ve hedeflerimizi iyi inşa etmemiz şart.

Bu doğrultuda yatırımlarımızın vadesini, yani süresini belirlememiz gerekli. Bu süreyle ters orantılı olarak da risk beklentimizi belirlemeliyiz.

Örneğin; hedefimiz finansal özgürlük, bekleme süremiz uzun dönem (10 yıl+) ise risk algımız da daha yüksek olacaktır.

İşte bu beklentilerimiz ve yatırım süremize göre hisse senetlerini seçerek yatırım yapabiliriz. Örneğin;

  • Amerikan borsalarındaki en büyük şirketlere yatırım yaparak görece daha güvenli bir yol seçmek isteyebilirsiniz. Riski karşılaştırmalı olarak daha düşük olan bu stratejinin getirisi de daha düşük olacaktır.
  • Uzun vadeli ve görece daha yüksek riskli bir yatırım yapmak istiyorsak, geleceğin büyük teknoloji hisseleri olabilecek küçük şirketleri bizim için en büyük hisselere oranla daha doğru bir seçim olabilir. Bu yatırım stratejisinin riski daha yüksek ama getirisi de karşılaştırmalı olarak daha yüksek olacaktır.
  • Diğer yandan hisse fiyatı çok yüksek olan ama Midas’la birlikte parçalı olarak alabileceğin hisselere yatırım yapmak istiyor olabilirsin. Bu noktada “Parçalı Hisseler” listesi senin için doğru bir seçim olacaktır.

Bunun gibi bir çok farklı risk ve getiri tercihine yönelik hisse senedi türlerini, Midas uygulamasının içerisinde bulunan “Yatırım’ın Enleri” bölümünden ulaşabilirsin.

Hangi Hisseye Yatırım Yapacağıma Nasıl Karar Verebilirim?

Ayrıca bu yatırım stratejilerini incelemek için Nasıl Yatırım Yapabilirim? içeriğimize, bu stratejilere uygun hisse senetlerini incelemek içinde Hisse Senedi Türleri içeriğimize göz atabilirsin.

🤓 Uzmanların Portföy Listeleri

Eğer hiç araştırma yapmakla uğraşmak istemiyor veya hangi sektörün, şirketin veya teknolojinin geleceği şekillendireceğinden tam emin olamıyorsan, direkt bu “işin uzmanları” neler yapıyor buna bakabilirsin!

0’dan milyar dolarlıklık bir teknoloji imparatorluğu inşa eden Bill Gates veya “Omaha Kâhini” olarakta adlandırılan efsanevi yatırımcı Warren Buffett gibi bireysel yatırımcıların portföylerini inceleyebilir, bu insanlar hangi şirketlere ve sektörlere yatırım yapıyor bunları takip edebilirsin.

Hangi Hisseye Yatırım Yapacağıma Nasıl Karar Verebilirim?

Kişiler her zaman yanılabilir, ben dev kurumlara bakmak istiyorum dersen de, toplamda 10 trilyon doların üzerinde yönettikleri varlıklarla BlackRock ve Vanguard kurumlarının yönettiği fonlara bakabilir, bu kurumlar hangi şirketlere ve sektörlere yatırım yapıyor bunları takip edebilirsin.

🤔 Borsa İstanbul’un En Güçlü Şirketlerinin Listeleri

Kazançlarını en çok artıran şirketler, en çok büyüyenler veya en güçlü bilanço açıklayanlar… Borsa İstanbul’un en güçlü şirketleri bu listelerde!

Bu listelerle işleri en iyi giden veya en çok büyüyen şirketleri belirleyerek yatırım tercihlerini şekillendirebilirsin.

Hangi Hisseye Yatırım Yapacağıma Nasıl Karar Verebilirim?

🤔 Analistlerin Tavsiye Ettiği Hisselerin Listesi

JPMorgan, Morgan Stanley, Citibank ve Barclays gibi dünyanın en büyük yatırım bankaları, aracı kurumları ve portföy yönetim şirketlerinde çalışan analistler, Amerikan borsalarında işlem gören şirketler için fiyat hedefi tahminlerinde ve ”AL”“TUT” veya “SAT” gibi önerilerde bulunurlar.

Alanında tecrübeli finans uzmanlarının önerilerini takip ederek yatırım tercihlerini şekillendirebilirsin.

Hangi Hisseye Yatırım Yapacağıma Nasıl Karar Verebilirim?

💎 Emtia ve Doğal Kaynakların Listesi

ABD borsalarında sadece şirketlere yatırım yapmak zorunda değilsin!

Midas’ta bulunan yatırım fonları aracılığıyla normal şartlarda alım yapamayacağın petrol, buğday, uranyum ve doğal gaz gibi birçok doğal kaynağa yatırım yapabilirsin.

Nasıl? Bir veya birden çok hammaddeyi portföyünde taşıyan bu fonları birer sepet gibi düşünebilirsin. Bu fonlara yatırım yaparak altın ve gümüşten, buğday ve lityuma kadar bir çok “emtiaya” yani “hammadde veya doğal kaynağa” yatırım yapabilirsin.

Ne İşe Yarar? Ekonomik genişleme ve büyüme zamanlarında hız kazanan hisse senetleri, kriz, kıtlık ve savaş dönemlerinde bu hızlarını kaybedebilirler.

Böyle zor zamanlarda piyasaların ilgi odağı haline gelen emtialar, yatırımcılara portföylerini çeşitlendirme ve duraklama dönemleriyle mücadele etme imkanı sunar.

Örneğin; global buğday yetiştiricisi olan bir ülkede çıkan savaş veya ihracat (yurt dışına satış) yasağı, buğdayın küresel fiyatını artırabilir. Böyle bir olay karşısında buğday fonları, gıda krizi gibi ciddi bir tehlikeye karşı yatırımcıların pozisyon almasına sağlayabilir.

Hangi Hisseye Yatırım Yapacağıma Nasıl Karar Verebilirim?

Yatırımcılar neye dikkat etmeli? Korkunun zirveye çıktığı kriz anlarında emtiaların fiyatları çok fazla şişebilir. Yapay olarak fiyatları şişmiş bu emtiaları satın almak ise yatırımcıların zarar etmesine neden olabilir.

Yatırımcılar böyle zamanlarda siyasi ve ekonomik iklimi iyi okuyarak krizlerin gidişatını iyi gözlemlemeli ve buna göre yatırımlarını yönetmelidir.

🌍 Dünya Borsaları Listesi

Amerikan borsalarında dünyanın farklı ülkelerinin borsalarına da yatırım yapabileceğini biliyor muydun? Evet, kesinlikle şaka yapmıyoruz!

New York borsasında işlem gören borsa yatırım fonlarına Midas aracılığıyla yatırım yaparak, Norveç’ten Güney Kore’ye kadar bir çok yabancı ülkenin borsasına yatırım yapabilirsin 🥳

Nasıl? Bahsettiğimiz bu yatırım fonları, ilgili ülkenin borsasında işlem gören hisse senetlerine yatırım yaparak, aslında yatırım fonunu aldığımızda o ülkedeki hisse senetlerini almış olmamıza olanak sağlıyor.

  • Bunu, içerisinde yabancı ülke hisse senetleri bulunan bir sepeti almak gibi düşünebilirsiniz.

Yani “X ülkesi” yatırım fonunu alarak, o ülkenin borsasında bulunan birçok hisse senedine toplu olarak yatırım yapmış olursunuz.

Bu sayede hızlı büyüyen ekonomilere, gelişmekte olan ülke ekonomilerine veya gelişmiş ülke ekonomilerine yatırım yapma fırsatı elde edersiniz.

Hangi Hisseye Yatırım Yapacağıma Nasıl Karar Verebilirim?

📈 Borsa Endeks Fonları Listesi

Binlerce hisse senedi ve yatırım fonu arasından hangisini tercih edeceğine karar veremedin mi? Araştırma yapacak ne zamanın ne de bilgin yok mu?

Çözüm basit: Borsanın kendisine yatırım!

Eğer yukarıda bahsettiğimiz endişelere ve kararsızlığa sahipsen, yüzlerce hatta binlerce şirketi içerisinde bulunduran borsa endeks yatırım fonlarına bir göz atabilirsin. Böylece seçim derdini ortadan kaldırarak tek bir pay alımı ile Nasdaq veya New York borsasındaki tüm hisselere yatırım yapmış olursun.

Hangi Hisseye Yatırım Yapacağıma Nasıl Karar Verebilirim?

Ve daha bir çok hisse listesine Midas uygulamasından ulaşabilirsin!

🏃 Sonraki Adımlar

Midas’la yatırım yapmaya nasıl başlayabilirsin?

Midas’la hangi yatırımları yapabilirsin?

Nasıl hisse/fon alabilirsin?

Nasıl hisse/fon satabilirsin?

Tutar veya adet ile parça hisse alım satımı nasıl yapılır?

Temettü yatırımına nasıl başlayabilirsin? 

Midas'ı İndir

Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir.

Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

1,5 USD İşlem Ücreti