Borsa İstanbul Notları

Halka Arzlarda Hikaye Sona mı Erdi?

Halka Arzlarda Hikaye Sona mı Erdi?
Google News Icon Takip Et

Son haftalarda yeni halka arz olmuş hisselerin düşüşü oldukça dikkat çekici. 

Bu düşüş, zaman zaman yatırımcılara halka arz furyasının sonuna yaklaşıldığını düşündürse de bu hisselere daha yakından bakmak önemli.

Çünkü halka arz olan hisseler, yatırımcılara halka arz iskontosu uygulanmış fiyat üzerinden sunuluyor. 

Yani, eğer halka arz olan şirketin sektörüne ve yaptığı işe güveniyorsan profesyonel ekipler tarafından hazırlanan fiyat tespit raporlarına göre aşağıdaki hisseler için yükseliş potansiyeli devam ediyor.

Halka Arzlarda Hikaye Sona mı Erdi?

Peki, Halka Arz İskontosu Ne Anlama Geliyor?

Halka arz iskontosu, bir şirketin halka arz sürecinde ihraç edilen hisselerin, ederinin altında bir fiyatla sunulması anlamına geliyor. 

Başka bir deyişle, yatırımcıların hisselere olan ilgisini ve talebini artırmak için bu hisseler gerçek değerlerinden daha düşük bir fiyattan işlem görmeye başlıyor.

Halka arz edilen şirketin asıl hisse değeri, profesyonel ekipler tarafından hesaplanıyor. Sonrasında ise daha cezbedici olması için genellikle 20-35% aralığında halka arz iskontosu uygulanıyor ve yatırımcılara iskontolu fiyat üzerinden sunuluyor. 

Bu hisselerin içsel değerine ve uygulanan halka arz iskontolarına SPK’ya sunulan fiyat tespit raporlarından ulaşabilirsin.

Son halka arzlara ait fiyat tespit raporlarını inceleyerek hisselerin iskonto öncesi değerine göre yükseliş potansiyellerini senin için listeledik. Bu durumda hâlâ içsel değerine göre cazip kalan halka arz hisselerinin olduğunu söylemek mümkün.

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı