Borsa Haberleri

Halka Arzlar Hızlanıyor: Instacart ve Klaviyo Halka Arz Başvurusu Yaptı

Ağustos 28, 2023 • 5 dakika okuma süresi
Halka Arzlar Hızlanıyor: Instacart ve Klaviyo Halka Arz Başvurusu Yaptı

ABD’de son yıllarda durgunlaşan halka arz pazarı, çip üreticisi Arm Holdings’in halka arz haberleriyle yeniden toparlanma sinyalleri vermeye başlamıştı. Görünen o ki halka arz pazarındaki bu hızlanmadan faydalanmak isteyen başkaları da var. 

Pandemi döneminde bir patlama yaşayan market teslimat şirketi Instacart, cuma günü Wall Street’in bir yıl süren sektör çöküşünün ardından teknoloji girişimlerine olan iştahını test edecek olan ilk halka arz için bir adım attı.

Instacart’ın hemen ardından veri ve pazarlama otomasyonu şirketi Klaviyo da halka açık piyasalara katılmak için ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu’na (SEC) başvuru yapan son teknoloji şirketi oldu.

📊 “Bastırılmış Talep Var”

Instacart’la başlayalım. Instacart, cuma günü mali tablolarını ilk kez kamuoyuna açıkladığı bir başvuruda, diğer “gig ekonomisi” şirketlerinin aksine, kâra geçmeyi başardığını açıkladı. Ancak şirketin temel market teslimat işindeki büyüme yavaşlıyor.

Başarılı olması halinde Instacart’ın halka arzı, teknoloji start-up’larından çok daha fazlasının önünü açabilir. Özel hisseler için online bir pazar yeri olan EquityZen’den Brianne Lynch, 1 milyar dolar ya da daha fazla değere sahip en az 1.400 özel teknoloji şirketinin daha elverişli bir halka arz piyasası için beklemede olduğunu belirtiyor.

Halka arzları takip eden Renaissance Capital’e göre, geçen yıl ABD’de piyasa değeri 50 milyon doların üzerinde olan 100 şirket halka arz oldu. 2021’de bu sayı 397’ydi. 

Lynch, “Instacart ve Arm, diğer teknoloji şirketlerinin hevesle izlediği şirketler olacak çünkü halka açılmak için bastırılmış bir talep var.” diyor. 

Instacart, teknoloji sektöründeki patlamadan faydalandı ancak çevrimiçi pandemi faaliyetlerinin hızı azaldığında sektörün geri kalanıyla birlikte düşüşe geçti. Şirket, geçen yıl işten çıkarmalar yaptı ve uyum sağlamakta zorlandığı için 39 milyar dolarlık değerlemesini önce 24 milyar dolara, sonra da yaklaşık 10 milyar dolara düşürdü.

Instacart, Uber (UBER), Lyft (LYFT) ve DoorDash (DASH) gibi son yıllarda kârlılıktan çok uzak olmalarına rağmen halka açılan yüksek profilli şirketler arasında yer alıyor. 

SEC başvurusuna göre şirket, 2022 yılında 428 milyon dolar kâr elde ederken, bir önceki yıl 73 milyon dolar zarar etti. Şirket, 2022’deki market siparişlerinin 2021’e göre 18% arttığını ancak bu yılın ilk yarısındaki siparişlerin bir önceki yıla göre sabit kaldığını söyledi.

Başvurunda Instacart, kayıp geçmişi, perakendecilerle ilişkilere bağımlılığı, dokuz şirketten gelen sert rekabet ve reklamcılık işinin yeniliği gibi risk faktörlerini listeliyor. 

Şirket ayrıca yeni bir yatırımcısı olduğunu da belirtti: PepsiCo (PEP). Paketli gıda şirketi, Instacart’ın halka arzının bir parçası olarak 175 milyon dolarlık yeni hisse yatırımı yapacağını açıkladı.Şirketin en büyük hissedarları arasında Sequoia Capital ve D1 Capital yer alıyor.

Instacart, hisselerini Nasdaq borsasında CART sembolü altında listelemeyi planlıyor.

Halka Arzlar Hızlanıyor: Instacart ve Klaviyo Halka Arz Başvurusu Yaptı

🛍️ Arkasında Shopify Var! 

Sıra Klaviyo’da. 2012 yılında kurulan Klaviyo, şirketlerin kullanıcı verilerini depolamasına ve e-posta, kısa mesaj ve diğer kanallar aracılığıyla hedefli pazarlama göndermek için bu veriler üzerinde profiller oluşturmasına yardımcı oluyor. 

Öncelikle çevrimiçi işletmelere hizmet vererek e-ticaret sektöründe faaliyet göstermeye başlayan Klaviyo, restoranlar, seyahat, etkinlik ve eğlence gibi diğer sektörlerdeki şirketlerden de artan talep gördüğünü belirtiyor.

Başvurusunda Klaviyo, yılın ilk altı ayı için 15,2 milyon dolar net gelir bildirirken, bir yıl önce aynı dönemde 24,6 milyon dolar net zarar açıkladı. Yılın ilk yarısında yaklaşık 321 milyon dolar gelir elde ederken, bu rakam 2022’nin ilk altı ayında yaklaşık 208 milyon dolardı.

Klaviyo’nun en büyük destekçilerinden ve iş kaynaklarından biri de Shopify (SHOP). Kanadalı e-ticaret devi Klaviyo’nun hisselerinin yaklaşık 11%’ine sahip ve geçtiğimiz ağustos ayında şirkete 100 milyon dolar yatırım yaptı. 

Şirket, 2022 sonu itibariyle Klaviyo’nun yıllık yinelenen gelirinin veya mevcut ücretli aboneliklerinin değerinin yaklaşık 77,5%’inin Shopify’ı da kullanan müşterilerden elde edildiğini söyledi. 

Klaviyo ayrıca Shopify Plus programının üyeleri için “önerilen e-posta çözümü” olduğu Shopify ile bir ortaklığa da sahip. Ayrıca BigCommerce (BIGC), Adobe’un (ADBE) Magento’su ve Salesforce’un (CRM) Commerce Cloud’u gibi diğer popüler e-ticaret platformlarıyla da entegrasyonları var. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynak: The New York Times, CNBC

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti