Borsa Haberleri

Halka Arzın Olmadığı Haftada Yatırımcı Sayısı Düştü: 2024 Halka Arzlarında Son Durum

Mart 19, 2024 • 2 dakika okuma süresi
Halka Arzın Olmadığı Haftada Yatırımcı Sayısı Düştü: 2024 Halka Arzlarında Son Durum

Borsada yatırımcı sayısı halka arzın yaşanmadığı haftada düşüş kaydetti. Peş peşe gelen halka arz onaylarıyla birlikte 8 milyonun altına gerileyen yatırımcı sayısı, mart ayı başında 8.35 milyona kadar yükselmişti.

Merkezi Kayıt Kuruluşu (MKK) verilerine göre pay senedi bakiyeli kullanıcı sayısı 15 Mart kapanışı itibarıyla 8 milyon 39 bin 619’a gerilemişti. Borsada yatırımcı sayısı ise dün itibarıyla ise 8 milyonun altına düşerek 7 milyon 931 bin 792’ye geriledi. Borsada yatırımcı sayısında rekor Aralık 2023’te 8 milyon 601 bin 632 ile görmüştü.

2024 Halka Arzlarında Son Durum

2024 yılında şu ana dek 8 şirket halka arz edilirken, bunlardan 7 tanesi için borsada gong zili çaldı. Dün itibariyle halka arzda talep toplaması tamamlanan Odine Solutions (ODINE) katılımcı başına en fazla 9 lot (270 TL) verdi. 30 TL’den halka arz edilen ve halka arz büyüklüğü 1,32 milyar TL olan Odine’ın ilk işlem günü için geri sayım başladı.

Halka Arzlar Ne Kadar Kazandırdı?

Diğer yandan halka arz olarak işleme başlayan halka arz hisseleri de yatırımcılarına kısa zaman içerisinde etkili getiriler sundu. 2024’te halka arz olan hisselerin, işlem tarihlerinden bu yana yatırımcısına sundukları getiri oranları şöyle 👇

  • Pasifik Donanım Yazılım (PATEK) 👉 337%
  • Alves Kablo (ALVES) 👉 189%
  • Artemis Halı (ARTMS) 👉 117%
  • Limak Doğu Anadolu Çimento (LMKDC) 👉 109%
  • Mogan Enerji (MOGAN) 👉 78%
  • Bor Şeker (BORSK) 👉 54%
  • Oba Makarna (OBAMS) 👉 28%

Uyarı: Yukarıdaki getiri oranları 19 Mart saat 13.25 sularındaki getiri oranlarını göstermektedir.

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Bu içerik hazırlanırken faydalanılan kaynaklar: Ekonomim, Fintables

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti