Temettü Şirketleri

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – TGT, MSFT, CVX, IEP

November 14, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – TGT, MSFT, CVX, IEP

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

🗓 Ex-Date* (Hakediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

Target (TGT) – 15 Kasım 

Bu haftanın popüler temettü listesinin ilk sırasında geniş ürün yelpazesiyle öne çıkan perakende devi Target (TGT) yer alıyor. Yıllık 2,72% temettü verimi olan şirket, 2000’e yakın mağazasıyla hizmet verir. Mağazalarında ve online alışveriş sitesinde; gıda, giyim, oyuncak, güzellik ve temizlik malzemeleri gibi daha pek çok ürün çeşidi sunuyor. Ayrıca şirket; Target Café, Target Optical ve Starbucks gibi yeme-içme mağazalarına da ürün tedarik ediyor. 

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – TGT, MSFT, CVX, IEP

Microsoft (MSFT) – 16 Kasım 

Bu haftanın temettü listesinde teknoloji sektörünün önemli isimlerinden biri olan Microsoft (MSFT) var. Yılda 1,11% temettü verimi olan şirketin faaliyetleri arasında; bilgisayar yazılımları, donanım ürünleri ve bilişim hizmetleri bulunuyor. Microsoft’un en çok bilinen yazılım ürünleri; Windows, Office, Bing, Edge ve Internet Explorer olarak gösterilebilir. Ayrıca şirketin HoloLens isimli bir karma gerçeklik platformu da mevcut. Teknoloji devi, veri depolanması ve dönüştürülmesi alanında ses getiren Azure bulut bilişim platformu hizmeti de sunuyor.

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – TGT, MSFT, CVX, IEP

Chevron (CVX) – 17 Kasım

Bu hafta temettü veren popüler şirketlerden bir diğeri, enerji sektöründe ön plana çıkan Chevron (CVX). Yıllık 3,21% temettü verimi olan şirket, 180’den fazla ülkede aktif olarak hizmet veriyor. Şirketin birincil faaliyetleri arasında; ham petrol ve doğal gazın aranması, üretimi ve boru hatlarıyla taşınması yer alıyor. Chevron’un ham petrolün rafine edilerek petrol ürünlerine dönüştürülmesi ve temiz kaynaklardan yenilenebilir yakıtların üretimi gibi çalışmaları da bulunuyor. 

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – TGT, MSFT, CVX, IEP

Icahn Enterprises (IEP) – 17 Kasım

Bu haftanın popüler temettü hisselerinin son sırasındaki isim, yıllık 14,62% temettü verimi ile dikkat çeken Icahn Enterprises (IEP). Oldukça yüksek bir temettü verimliliği bulunan şirket; enerji, otomotiv, gıda paketleme, emlak ve ilaç gibi pek çok sektörde hizmet veriyor. Şirket, enerji segmentinde amonyum nitrat gibi azotlu gübreler üretir ve pazarlar. Emlak alanında ofis ve endüstriyel mülklerin kiralanmasıyla ilgilenir. İlaç sektöründe ise farmasötik ürünlerin satışını gerçekleştirir. 

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – TGT, MSFT, CVX, IEP

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hakediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – TGT, MSFT, CVX, IEP

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı