Temettü Şirketleri

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – PFE, ET, AAPL, INTC

November 1, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – PFE, ET, AAPL, INTC

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

🗓 Ex-Date* (Hakediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

Pfizer (PFE) – 3 Kasım

Bu haftanın dikkat çeken temettü hisselerinin ilk sırasında Covid-19 döneminde adından sıkça söz ettiren Pfizer (PFE) yer alıyor. Yılda 3,64% temettü verimi olan şirket, geliştirdiği ürünlerle çeşitli hastalıkların tedavisinde önemli bir rol üstleniyor. Geniş ve çeşitlendirilmiş global ürün portföyüyle hizmet veren şirketin dünya çapında 42 ayrı üretim tesisi mevcut. 

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – PFE, ET, AAPL, INTC

Energy Transfer (ET) – 3 Kasım

Doğal gaz boru hatları ve depolama tesisleriyle faaliyet gösteren Energy Transfer (ET), haftanın öne çıkan temettü hisselerinden biri. Yıllık 8,63% temettü verimine sahip olan şirketin Teksas’ta ve Oklahoma’da iki doğal gaz depolama tesisi bulunuyor. Ayrıca Energy Transfer; elektrik tesislerine, enerji santrallerine, yerel dağıtım ve diğer pazarlama şirketlerine doğal gaz satışı yapıyor. 

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – PFE, ET, AAPL, INTC

Apple (AAPL) – 4 Kasım

Bu haftanın popüler temettü hisseleri arasında güçlü bilançosuyla ön plana çıkan FAANG şirketi Apple (AAPL) da yer alıyor. Yılda 0,64% temettü verimi olan Apple; akıllı telefon, bilgisayar, tablet ve giyilebilir teknolojik aksesuar modellerindeki yeniliklerle adından söz ettiriyor. Teknoloji devi; kitaplara, müziklere, oyunlara, podcastlere ve daha pek çok içeriğe erişim imkânı veren App Store hizmeti de sunuyor. 

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – PFE, ET, AAPL, INTC

Intel (INTC) – 4 Kasım

Haftanın temettü hisselerinin son sırasında teknoloji sektörünün devleri arasındaki Intel (INTC) bulunuyor. Yıllık 4,99% temettü verimi olan şirket, önde gelen bilgisayar sistemi üreticileri için mikroişlemciler sağlıyor. Intel; anakart chipseti, ethernet kartı, entegre devreler ve grafik işlemci birimleri de üretiyor. Ayrıca şirket, sürücüsüz araç geliştirme birimi Mobileye (MBLY) gibi farklı segmentleriyle geniş bir alanda faaliyet gösteriyor. 

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – PFE, ET, AAPL, INTC

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hakediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – PFE, ET, AAPL, INTC

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı