Bültenler

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – ORCL, ACN, ABT, ABBV

October 10, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – ORCL, ACN, ABT, ABBV

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

🗓 Ex-Date* (Hakediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

Oracle (ORCL) – 11 Ekim

Bu haftanın popüler temettü listesinin ilk sırasında, Microsoft’un ardından dünyanın en büyük ikinci yazılım şirketi olan Oracle (ORCL) yer alıyor! Yılda 1,70% temettü verimi olan Oracle; veri tabanı, uygulama geliştirme araçları, uygulama sunucusu ve iş uygulamaları alanlarında yazılım çözümleri sunuyor.

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – ORCL, ACN, ABT, ABBV

Accenture (ACN) – 12 Ekim

Bu haftanın temettü listesinde 1,69% temettü verimiyle Accenture (ACN) de yer alıyor. Yönetim danışmanlığı, teknoloji ve dış kaynak kullanımı hizmeti veren şirket; Kuzey Amerika ve Avrupa’da faaliyet gösteriyor. 

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – ORCL, ACN, ABT, ABBV

Abbott Laboratories (ABT) – 12 Ekim

Bu hafta temettü veren şirketler arasında sağlık sektörünün dev isimlerinden biri olan Abbott Laboratories (ABT) yer alıyor. Sağlık bakım ürünlerinin geliştirilmesi, üretimi ve satışını yapan şirketin faaliyetleri arasında; yerleşik farmasötik ürünler, beslenme ürünleri, teşhis ürünleri ve tıbbi cihazlar yer alıyor. 

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – ORCL, ACN, ABT, ABBV

AbbVie (ABBV) – 13 Ekim

Yılda 3,98% temettü verimiyle dikkat çeken AbbVie (ABBV), farmasötik ürünlerin geliştirilmesi ve satışı alanında faaliyet gösteren, araştırmaya dayalı bir biyofarmasötik şirketidir. Şirket ayrıca; kan kanserleri, viroloji, hepatit C virüsü ve HIV gibi onkoloji hastalıkların, Parkinson, metabolik gibi nörolojik bozukluklar gibi durumların tedavisine odaklanır.

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – ORCL, ACN, ABT, ABBV

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hakediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – ORCL, ACN, ABT, ABBV

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı