Temettü Bültenleri

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – MDT, OMC, MO, CARR

Aralık 19, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – MDT, OMC, MO, CARR

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

🗓 Ex-Date* (Hakediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

Medtronic (MDT) – 20 Aralık 

Bu haftanın popüler temettü listesinin ilk sırasında tıbbi cihaz şirketi Medtronic (MDT) yer alıyor. Yılda 3,50% temettü verimine sahip şirket; İrlanda’da yerleşik olarak faaliyetlerini sürdürse de satışlarının ve kârlarının çoğunluğunu ABD sağlık sisteminden sağlıyor. Ritim düzenleyici kalp piliyle tanınan şirketin; kas-iskelet sistemi, kardiyovasküler, nöromodülasyon ve diyabet hastalıkları için geliştirdiği ürünler de bulunuyor. 

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – MDT, OMC, MO, CARR

Omnicom Group (OMC) – 20 Aralık

Küresel medya şirketi Omnicom Group (OMC), bu hafta temettü veren isimler arasında. Yıllık 3,70% temettü verimi olan şirket; reklamcılık, müşteri ilişkileri yönetimi, halkla ilişkiler ve marka danışmanlığı gibi hizmetler sunuyor. Dünya çapında hizmet veren Omnicom, farklı kollarda ön plana çıkan beş büyük ajans ağından oluşuyor. Bu ajanslar aracılığıyla geleneksel medya faaliyetlerinin yanı sıra dijital odaklı pazarlama alanında da faaliyet gösteriyor.

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – MDT, OMC, MO, CARR

Altria Group (MO) – 21 Aralık

Bu hafta temettü verenler arasında Marlboro sigaralarının üreticisi Altria Group (MO) bulunuyor. Yıllık 8,02% temettü verimiyle dikkat çeken şirket, sigaralarının yanı sıra Black & Mill markası altında sunduğu puro ve pipo tütünleriyle de biliniyor. Ayrıca şirketin; Kopenhag, Skoal, Red Seal ve Husky markaları kapsamında nemli dumansız tütün ürünleri de var. 

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – MDT, OMC, MO, CARR

Carrier Global (CARR) – 21 Aralık

Bu haftanın popüler temettü hisselerinin son sırasında yılda 1,70% temettü verimine sahip Carrier Global (CARR) yer alıyor. Havalandırma ve iklimlendirme cihazlarıyla tanınan şirket; yemek servisi ekipmanları, yangın söndürme sistemleri, güvenlik ve bina otomasyonu teknolojileri gibi farklı segmentlerde ürünler sunuyor. Altı kıtadaki 160 ülkede hizmet veren çok uluslu şirket, faaliyetlerini Autronica ve Det-Tronics gibi markaları aracılığıyla sürdürüyor. 

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – MDT, OMC, MO, CARR

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hakediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı

Midas Bülten’e abone ol, finansal gündemi takip et.

Midas Uygulamasını İndirin

Parça Hisse

Ücretsiz Canlı Veri

Düşük İşlem Ücreti