Temettü Bültenleri

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – MCD, KO, HD, PEP

November 28, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – MCD, KO, HD, PEP

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

🗓 Ex-Date* (Hakediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

McDonald’s (MCD) – 30 Kasım

Bu haftanın popüler temettü listesinin ilk sırasında önde gelen fast food zincirlerinden McDonald’s (MCD) yer alıyor. Yıllık 2,46% temettü verimine sahip şirket, 40 bini aşkın restoranıyla dünyanın dört bir yanında hizmet veriyor. Her gün milyonlarca insan tarafından ziyaret edilen McDonald’s restoranlarında hamburgerden kahveye kadar geniş bir ürün yelpazesi mevcut. 

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – MCD, KO, HD, PEP

Coca-Cola (KO) – 30 Kasım

Yemeklere, eğlenceli aktivitelere ve keyif anlarına eşlik eden kola, dünyanın en çok tüketilen meşrubatları arasındaki yerini koruyor. Uzun yıllardır değişmeyen formülüyle yediden yetmişe hitap eden Coca Cola (KO), bu alanda öne çıkan isimlerden biri. Yılda 3,19% temettü verimi olan şirket, ürünlerini market ve otomatlar gibi farklı satış noktalarına tedarik eder. Ayrıca şirket, Dr. Pepper ve Monster Energy gibi içecek markalarının ürünlerinin dağıtımını da gerçekleştirir. 

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – MCD, KO, HD, PEP

Home Depot (HD) – 30 Kasım

Ev tadilatı perakendecisi Home Depot (HD), bu hafta temettü veren popüler şirketler arasında. Yıllık 2,44% temettü verimine sahip şirket, ev ve bahçe gibi alanları güzelleştirmeye yönelik pek çok ürün sunuyor. ABD, Kanada ve Meksika’da faaliyet gösteren perakende devi, yapı malzemeleri ve dekor ürünleri tedarik ediyor. Ayrıca kurulum ve alet ekipman kiralama hizmeti de veriyor. 

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – MCD, KO, HD, PEP

PepsiCo (PEP) – 1 Aralık

Bu haftanın popüler temettü hisselerinin son sırasında yıllık 2,56% temettü verimi olan PepsiCo (PEP) yer alıyor. Çok uluslu gıda ve içecek şirketinin üretimden dağıtıma kadar geniş bir çalışma alanı bulunuyor. Kola ve benzeri meşrubat çeşitleriyle öne çıkan şirket; sos, cips, şurup, granola bar ve yulaf ezmesi gibi gıda ürünlerinde de faaliyet gösteriyor. 

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – MCD, KO, HD, PEP

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hakediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – MCD, KO, HD, PEP

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı