Temettü Bültenleri

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – HP, GILD, DPZ, PARA

December 12, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – HP, GILD, DPZ, PARA

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

🗓 Ex-Date* (Hakediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

HP (HPQ) – 13 Aralık

Bu haftanın popüler temettü listesinin ilk sırasında teknoloji sektörünün dev isimlerinden biri olan HP (HPQ) yer alıyor. Yılda 3,57% temettü verimi olan şirketin; kişisel sistemler, yazıcılar ve 3D baskı çözümlerini kapsayan geniş bir ürün portföyü bulunuyor. Ayrıca şirket, dünya çapında sunduğu donanım ürünlerinin yanı sıra çeşitli yazılım ve bilişim teknolojisi hizmetleri de sağlıyor. 

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – HP, GILD, DPZ, PARA

Gilead Sciences (GILD) – 14 Aralık

Bu hafta temettü veren şirketler arasında geliştirdiği ilaçlarla adından söz ettiren biyofarmasötik şirketi Gilead Sciences (GILD) var. Yıllık 3,68% temettü verimine sahip şirket; HIV/AIDS, influenza, hepatit B ve C hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaçların araştırılması ve geliştirilmesi alanında faaliyet gösteriyor. 2019’da koronavirüs tedavisinde intravenöz kullanımını sağlayan Veklury ilacıyla ön plana çıkan şirketin; karaciğer, hematoloji, onkoloji ve hücre tedavisi için de ürünleri bulunuyor. 

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – HP, GILD, DPZ, PARA

Domino’s Pizza (DPZ) – 14 Aralık

Sevdiklerimizle geçirdiğimiz anlara bol malzemeli bir pizzanın eşlik etmesinden daha keyifli ne olabilir? Bu haftanın popüler temettü listesinde dünyaca ünlü fast food zincirlerinden Domino’s Pizza (DPZ) yer alıyor. Yılda 1,32% temettü verimi olan şirket, güncel verilere göre 85 ülkede 14.000’den fazla şubeyle hizmet veriyor. 30 dakikada sipariş teslimi sloganıyla dikkat çeken Domino’s Pizza; sandviç, makarna, tavuk kanadı, sos ve tatlı çeşitleriyle geniş bir ürün yelpazesi sunuyor. 

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – HP, GILD, DPZ, PARA

Paramount Global (PARA) – 14 Aralık

Bu haftanın popüler temettü hisselerinin son sırasında yıllık 4,60% temettü verimine sahip Paramount Global (PARA) yer alıyor. ABD merkezli bir medya şirketi olan Paramount Global; TV medya segmentinde yerel ve ulusal yayın ağlarını işletiyor. Medya devinin kablolu yayınları arasında; Showtime, BET, Nickelodeon, MTV ve Comedy Central gibi kanallar var. Ayrıca şirketin Paramount+ ve Pluto TV gibi abonelik sistemiyle hizmet veren akış hizmetleri de bulunuyor. 

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – HP, GILD, DPZ, PARA

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hakediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – HP, GILD, DPZ, PARA

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı