Temettü Şirketleri

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – GBX, CSWI, PFE, DMLP

January 23, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – GBX, CSWI, PFE, DMLP

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

Greenbrier (GBX) – 25 Ocak 

Listemizin ilk sırasında yıllık 3,77% temettü verimi ile demiryolu ve lojistik sektörünün dev isimlerinden biri olan Greebrier (GBX) yer alıyor. Greenbrier, demiryolu yük vagonu ekipmanlarının tasarımı, üretimi ve pazarlaması alanında faaliyet gösteren bir şirket. Şirketin faaliyetleri arasında; imalat, onarım ve kiralama hizmeti de yer alıyor. 

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – GBX, CSWI, PFE, DMLP

CSW Industrial (CSWI) – 26 Ocak

Endüstriyel ürünler ve kimyasal çözümler alanında faaliyet gösteren CSW Industrial (CSWI), yıllık 0,52% temettü verimiyle listemizde yer alıyor. CSW Industrial’ın ürün gamı içerisinde; özel mekanik ürünler, yangın ve duman koruma üniteleri, yapı ürünleri, depolama, filtreleme ekipmanları yer alıyor.

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – GBX, CSWI, PFE, DMLP

Pfizer (PFE) – 26 Ocak

Yıllık 3,16% temettü verimiyle sağlık sektörünün devi Pfizer (PFE) da listemizde yer alan bir başka isim. Pfizer, araştırmaya dayalı küresel bir biyofarmasötik şirketi. Biyofarmasötik ürünlerin dünya çapında keşfi, geliştirilmesi, üretimi, pazarlaması, satışı ve dağıtımı ile ilgileniyor. Firma, en korkulan hastalıklara meydan okuyan sağlık, korunma, tedavi ve tedavileri ilerletmek için gelişmiş ve gelişmekte olan pazarlarda çalışıyor.

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – GBX, CSWI, PFE, DMLP

Dorchester Minerals (DMLP) – 27 Ocak

Listemizin son sırasında ise yıllık 11,27% gibi büyük bir temettü verimi olan Dorchester Minerals (DMLP) yer alıyor. Şirket, ABD’de lisanslı mülklerin ve net kâr paylarının (NPI) satın alınması, mülkiyeti ve yönetimi alanında faaliyet gösteriyor. 1982 yılında kurulan şirketin genel merkezi Dallas, Teksas’ta bulunuyor.

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – GBX, CSWI, PFE, DMLP

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hakediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – GBX, CSWI, PFE, DMLP

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı