Temettü Bültenleri

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – DE, EIX, FRG, STLD

December 26, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – DE, EIX, FRG, STLD

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

🗓 Ex-Date* (Hakediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

Deere & Company (DE) – 29 Aralık 

Bu haftanın popüler temettü listesinin ilk sırasında tarımsal üretimde kullanılan araçlarıyla ön plana çıkan Deere & Company (DE) yer alıyor. Markanın kurucusunun ismi John Deere unvanıyla da bilinen şirket, yıllık 1,09% temettü verimine sahip. Tarım makineleri üreticisinin; traktör, biçerdöver, hasat ve toprak işleme ekipmanları gibi geniş bir ürün yelpazesi var. Ayrıca şirketin çim biçme, kar ve moloz işleme, motorlu greyder ve ekskavatör gibi farklı sektörlerde kullanılan çok sayıda aracı bulunuyor. 

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – DE, EIX, FRG, STLD

Edison International (EIX) – 29 Aralık

Haftanın temettü listesinde enerji sektörünün dev isimlerinden olan Edison International (EIX) var. Yılda 4,51% temettü verimine sahip şirket; konut, tarım, sanayi ve kamu makamları gibi farklı segmentlerdeki 15 milyonu aşkın müşterisine elektrik sağlıyor. Bağlı ortaklıkları aracılığıyla Güney Kaliforniya’nın yaklaşık 80.000 metrekarelik alanına elektrik dağıtımı yapıyor. Yenilenebilir enerji alanında da faaliyet gösteren şirket, ticari ve endüstriyel kullanıcılara enerji çözümleri sunuyor.  

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – DE, EIX, FRG, STLD

Franchise Group (FRG) – 30 Aralık

Bu hafta temettü veren hisseler arasında operasyonel bilgi birimi ve altyapı desteğiyle markaların ilerlemesine yardımcı olan Franchise Group (FRG) yer alıyor. Yılda 10,63% temettü verimiyle dikkat çeken şirket, sağlıktan eğitime geniş bir alanda faaliyetlerini sürdürüyor. 12 ülkede 3.000’den fazla markayla çalışan şirketin 15.000’i aşkın ortaklığı bulunuyor. 

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – DE, EIX, FRG, STLD

Steel Dynamics (STLD) – 30 Aralık

Bu haftanın popüler temettü hisselerinin son sırasında yıllık 1,41% temettü verimi olan Steel Dynamics (STLD) var. 13 milyon tonluk üretim kapasitesine sahip şirket, ABD’nin lider çelik üreticileri arasında yer alıyor. Steel Dynamics, geri dönüşüm faaliyetleri kapsamında hurda metalleri işleyerek yeniden kullanılabilir hâle getiriyor. Ayrıca şirketin nakliye lojistiği, pazarlama ve komisyonculuk gibi hizmetleri de bulunuyor. 

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – DE, EIX, FRG, STLD

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hakediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – DE, EIX, FRG, STLD

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı