Temettü Tarihleri ve Temettü Takvimi

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – CNI, WMT, DVN, FDX

December 5, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – CNI, WMT, DVN, FDX

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

🗓 Ex-Date* (Hakediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

Canadian National Railway (CNI) – 7 Aralık 

Bu haftanın popüler temettü listesinin ilk sırasında köklü bir demir yolu taşımacılığı şirketi olan Canadian National Railway (CNI) yer alıyor. Yılda 1,78% temettü verimine sahip şirket, Kanada ve Amerika’yı kapsayan yaklaşık 33 bin kilometrelik bir demir yolu ağı işletiyor. Ayrıca şirket; gemi ve rıhtım, otomotiv lojistiği, aktarma, dağıtma ve diğer nakliye süreçlerini de yürütüyor. 

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – CNI, WMT, DVN, FDX

Walmart (WMT) – 8 Aralık

Bu hafta temettü veren hisseler arasında mağaza ve çalışan sayısıyla dikkat çeken perakende devi Walmart (WMT) var. Yıllık 1,60% temettü verimi olan şirket, farklı ülkelerde sahip olduğu çok sayıda markası aracılığıyla perakende ve e-ticaret faaliyetleri yürütüyor. 2 milyonun üzerinde çalışanı olan şirket; süpermarket, hipermarket ve indirim mağazalarıyla geniş bir ürün yelpazesiyle hizmet veriyor. 

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – CNI, WMT, DVN, FDX

Devon Energy (DVN) – 9 Aralık

Bu hafta temettü veren şirketler arasında ABD’nin en büyük kaya petrolü ve doğal gaz üreticilerinden olan Devon Energy (DVN) yer alıyor. Yılda 8,01% temettü verimine sahip olan bağımsız enerji şirketi, doğal gaz ve NGL (doğal gaz sıvısı) alanındaki araştırma ve geliştirme faaliyetleriyle ön plana çıkıyor. Enerji devi; Delaware, Eagle Ford, Powder River ve Anadarko havzaları olmak üzere dört ayrı petrol üretim alanında operasyonlarını sürdürüyor. 

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – CNI, WMT, DVN, FDX

FedEx (FDX) – 9 Aralık

Bu haftanın popüler temettü hisselerinin son sırasında dünya çapında transfer, kargo ve lojistik hizmeti sunan FedEx (FDX) var. Yıllık 2,68% temettü verimi olan şirket, FedEx Express segmentinde küçük paket kara teslimatı ve yük taşımacılığı hizmeti veriyor. FedEx Ground operasyonlarında ise konutlara ve işletmelere teslimat gerçekleştiriyor. Son olarak şirket, FedEx Freight segmentinde navlun sevkiyatı alanında faaliyet gösteriyor. 

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – CNI, WMT, DVN, FDX

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hakediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – CNI, WMT, DVN, FDX

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı