Temettü Tarihleri ve Temettü Takvimi

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – CAT, CVS, PG, USAC

January 16, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – CAT, CVS, PG, USAC

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

🗓 Ex-Date* (Hak Ediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hak ediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

Caterpillar (CAT) – 19 Ocak 

Listemizin ilk sırasında yıllık 2,02% temettü verimi ile endüstri sektörünün dev isimlerinden Caterpillar (CAT) yer alıyor. Caterpillar; inşaat ve madencilik ekipmanları, dizel ve doğal gaz motorları, endüstriyel gaz türbinleri imalatı yapıyor. 

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – CAT, CVS, PG, USAC

CVS Health (CVS) – 19 Ocak

Amerika’nın en büyük perakende eczane zinciri CVS Pharmacy‘nin sahibi olan CVS Health (CVS)’in yıllık 2,45% temettü verimi bulunuyor. CVS, eczane hizmetlerinin yanı sıra pek çok farklı sağlık segmenti altında da hizmet sunuyor. Şirket ayrıca pek çok tıbbi alanda sağlık sigortası sağlayan Aetna’nın da sahibi. Diğer yandan şirket, 2021 yılında gelirler açısından dünyanın en büyük şirketlerini listeleyen Fortune 500’de 4., Fortune Global 500’de ise 7. sırada yer aldı. 

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – CAT, CVS, PG, USAC

Procter & Gamble (PG) – 19 Ocak

Bu haftanın popüler temettü hisseleri arasında yıllık 2,40% temettü verimine sahip Procter & Gamble (PG) da yer alıyor. Procter & Gamble; ambalajlı tüketim ürünlerinin tedariği alanında faaliyet gösteren çok uluslu bir şirket. Güzellik, kişisel bakım, kozmetik ve sağlık kategorilerinde üretim yapıyor. Alt markaları arasında; Head & Shoulders, Herbal Essences, Pantene, Rejoice, Olay, Old Spice, Safeguard, Secret ve SK-II bulunuyor.  

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – CAT, CVS, PG, USAC

USA Compression (USAC) – 20 Ocak

Listemizin son sırasında ise enerji sektörünün dev isimlerinden USA Compression Partners (USAC) yer alıyor. Yıllık 10,04% gibi büyük bir temettü verimine sahip şirket, doğal gaz sıkılaştırma hizmeti veriyor. 1998 yılında kurulan şirketin genel merkezi Austin, Teksas’ta bulunuyor.

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – CAT, CVS, PG, USAC

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hakediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – CAT, CVS, PG, USAC

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı