Temettü Bültenleri

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – BP, IBM, SBUX, UPS

November 7, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – BP, IBM, SBUX, UPS

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

🗓 Ex-Date* (Hakediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

British Petroleum (BP) –  9 Kasım

Bu haftanın popüler temettü listesinin ilk sırasında çok uluslu petrol şirketi British Petroleum (BP) yer alıyor. Yılda 4,00% temettü verimi olan şirket, enerji sektöründeki çalışmalarını geniş bir alanda yürütür. BP’nin faaliyetleri arasında; doğal gaz, biyoyakıt, kara ve denizde rüzgâr enerjisi, hidrojen ve karbon depolama yer alır. Ayrıca şirketin elektrikli araçların şarj edilmesine yönelik hizmetleri de bulunuyor. 

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – BP, IBM, SBUX, UPS

International Business Machines (IBM) – 9 Kasım

Haftanın temettü hisselerinden bir diğeri ise bilişim teknolojisi alanında ön plana çıkan IBM. 170’den fazla ülkede faaliyet gösteren şirketin yıllık 4,97% temettü verimi bulunuyor. Dünyanın en büyük bilişim teknolojisi isimlerinden olan şirket; bilgisayar donanımı, yazılım, servis hizmetleri, sunucu servisleri ve AR-GE alanındaki hizmetleriyle dikkat çekiyor. IBM, her yıl en fazla yeni patent alan şirket olma unvanına da sahip. 

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – BP, IBM, SBUX, UPS

Starbucks (SBUX) – 9 Kasım

Hepimiz güne kokusu ve lezzetiyle keyifli anlar yaşatan bir kahveyle başlamanın hayalini kuruyoruz değil mi? Bu hafta temettü veren şirketler arasında dünya çapında yoğun ilgi gören kahve zinciri Starbucks (SBUX) yer alıyor. Yıllık 2,43% temettü verimi olan şirketin 65 ülkede 21.000’den fazla mağazasıyla hizmet verdiği biliniyor. Geniş bir ürün yelpazesi olan Starbucks, 2014 yılında “Fizzio” adını verdiği kendi soda serisini üretmeye başladı. Ayrıca şirket, mağazalarında kahvenin yanı sıra meyve suyu ve hamur işi gibi ürünler de sunuyor. 

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – BP, IBM, SBUX, UPS

United Parcel Service (UPS) – 10 Ekim

Bu haftanın popüler temettü hisselerinin son sırasında çok uluslu paket teslimat şirketi UPS yer alıyor. Yılda 3,71% temettü verimi olan şirket; mektup ve paket teslimatı, nakliye, lojistik ve diğer ilgili hizmetleri sağlıyor. Şirketin faaliyetleri arasında; 220’den fazla ülke ve bölgede uluslararası hava ve deniz taşımacılığı, gümrük komisyonculuğu, dağıtım ve satış sonrası danışmanlık gibi hizmetler de mevcut. 

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – BP, IBM, SBUX, UPS

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hakediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – BP, IBM, SBUX, UPS

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı