Temettü Şirketleri

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – AMCR, NEE, KHC, LYB

November 21, 2022 • 4 dakika okuma süresi
Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – AMCR, NEE, KHC, LYB

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

🗓 Ex-Date* (Hakediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

Amcor (AMCR) – 22 Kasım 

Bu haftanın popüler temettü listesinin ilk sırasında küresel ambalaj şirketi Amcor (AMCR) yer alıyor. Yıllık 4,50% temettü verimi olan şirket, çeşitli sektörlerdeki ürünler için kapak ve karton üretimi yapıyor. Ayrıca faaliyetlerini esnek ve sert paketleme olmak üzere iki ayrı alanda yürütüyor. Esnek paketleme segmentinde; gıda, medikal ve kişisel bakım ürünleri için ambalaj tedarik ediyor. Sert paketleme alanında ise sos, su, alkollü ve alkolsüz içeceklere yönelik hizmet veriyor. 

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – AMCR, NEE, KHC, LYB

NextEra Energy (NEE) – 23 Kasım

Enerji sektöründe ön plana çıkan isimlerden biri olan NextEra Energy (NEE), bu hafta temettü veren şirketler arasında. Yılda 2,33% temettü verimi olan şirket, iştirakleri aracılığıyla Kuzey Amerika’daki perakende ve toptan satış müşterilerine elektrik enerjisi dağıtıyor. Son derece geniş bir faaliyet alanı bulunan NextEra; rüzgâr, kömür, güneş, nükleer ve doğal gaz tesislerinden elektrik üretiyor. Ayrıca şirketin temiz enerjiye yönelik elektrik iletim tesisleri ve pil depolama projeleri de mevcut. 

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – AMCR, NEE, KHC, LYB

Kraft Heinz (KHC) – 23 Kasım

Bu hafta temettü listesinde yer alan şirketlerden bir diğeri de gıda sektörünün devleri arasındaki Kraft Heinz (KHC). Yıllık 4,32% temettü verimi olan şirket, dondurulmuş gıda ve hazır yemek alanındaki ürün çeşitliliğiyle dikkat çekiyor. Şirketin ürünleri arasında; çeşniler, soslar, içecekler ve süt ürünleri de var. Kraft Heinz, ürünlerini farklı dağıtım kanalları üzerinden satışa çıkarıyor. Bu doğrultuda kendi organizasyonlarının yanı sıra distribütörler aracılığıyla da satış yapıyor. 

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – AMCR, NEE, KHC, LYB

LyondellBasell Industries (LYB) – 25 Kasım

Bu haftanın popüler temettü hisselerinin son sırasında çok uluslu kimya şirketi LyondellBasell Industries (LYB) var. Yıllık 5,82% temettü verimine sahip olan şirket, polietilen ve polipropilen teknolojilerinin önde gelen isimlerinden biridir. Etilen, propilen, poliolefin ve oksiyakıt üretimi yapıyor. Altı ayrı segmentte faaliyet gösteren kimya devinin ham petrolün rafine edilmesine yönelik çalışmaları da bulunuyor. 

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – AMCR, NEE, KHC, LYB

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hakediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – AMCR, NEE, KHC, LYB

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı