Temettü Bültenleri

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – ABBV, CBRL, LXFR, HRL

January 9, 2023 • 3 dakika okuma süresi
Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – ABBV, CBRL, LXFR, HRL

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanacağın hisseler burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

🗓 Ex-Date* (Hakediş) Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekiyor. Aşağıda yer alan tarihler, temettü alabilmek için hisseyi portföyüne ekleyebileceğin “son günü” gösteriyor.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin. 

AbbVie (ABBV) – 12 Ocak 

Bu haftanın popüler temettü listesinin ilk sırasında Abbott Laboratories’in yan kuruluşu olarak kurulan ilaç şirketi AbbVie (ABBV) yer alıyor. 2013 yılında kurulduğu günden itibaren dağıttığı temettü miktarını artıran ilaç devi, 4%’e varan temettü verimi ile temettü yatırımcılarının dikkatini çekmeye devam ediyor. Şirket son 7 yıldır ise gelirlerini düzenli şekilde artırıyor. 

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – ABBV, CBRL, LXFR, HRL

Cracker Barrel (CBRL) – 12 Ocak

Amerika’nın önde gelen restoran zinciri ve hediyelik eşya dükkanı Cracker Barrel (CBRL) da haftanın popüler temettü hisseleri arasında yer alıyor! 1969 yılında kurulan şirketin restoranları ilk yıllarda Amerika’nın güneydoğu ve orta batı bölgelerindeki otoyol çıkışlarında bulunuyordu. 90’lı yıllardan sonra restoranlar ülkenin her yerine yayıldı. 2020 itibarıyla, şirketin restoran sayısı toplam 45 eyalette olmak üzere 663’e yükseldi. Şirketin hisselerinin temettü verimi ise 5,28%’e ulaştı. 

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – ABBV, CBRL, LXFR, HRL

Luxfer (LXFR) – 12 Ocak

Bu hafta temettü veren şirketler arasında endüstri devi Luxfer (LXFR) yer alıyor. Yılda 3,54% temettü verimine sahip şirket; ulaşım, sağlık hizmetleri ve genel endüstriyel amaçlar için yüksek performanslı ürünlerin tasarımını ve üretimini yapıyor. Şirketin en bilinen markaları arasında Luxfer Gaz Silindirleri ve Superform yer alıyor. 

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – ABBV, CBRL, LXFR, HRL

Hormel Foods (HRL) – 13 Ocak

Temettü listemizin son sırasında ise bir gıda zinciri olan Hormel Foods (HRL) yer alıyor. Yılda 2,34% temettü verimine sahip olan şirket; uluslararası alanda et ve gıda üretimi ve satışı yapıyor. Faaliyetleri arasında; bakkal ürünleri, donmuş gıdalar, şarküteri ürünleri, markalı ve markasız hindi ürünleri yer alıyor. 

Temettüye dair merak ettiğin her şeyi Midas Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – ABBV, CBRL, LXFR, HRL

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hakediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – ABBV, CBRL, LXFR, HRL

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı