Bültenler

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – 20 Haziran

June 20, 2022 • 3 dakika okuma süresi
Haftanın Popüler Temettü Hisseleri – 20 Haziran

Bu hafta portföyüne eklediğin takdirde temettü almaya hak kazanabileceğin hisselerden bazıları burada!

İşte karşında Midas ile haftanın popüler temettü hisseleri!

🗓 Ex-Date* Tarihlerine Göre Temettü Ödemeleri

Her şeyden önce şunu bilmende fayda var: Temettü almaya hak kazanmak için, şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Bu yüzden aşağıda yer alan tarihler, “son günü” göstermektedir.

Ex-Date ve temettü hakkında daha detaylı bilgiye aşağıda yer alan “Sözlük” kısmından ulaşabilirsin.

Broadcom (AVGO)

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri - 20 Haziran

Broadcom Inc., çok çeşitli yarı iletken ve altyapı yazılım ürünlerinin Amerikalı tasarımcısı, geliştiricisi, üreticisi ve küresel tedarikçisi olarak faaliyet gösteriyor. 1961’de kurulan şirket özellikle yarı iletken krizinde büyük kârlar elde ederken son zamanlarda kurumsal yazılım şirketlerine yönelik yaptığı satın alımlarla kendinden söz ettiriyor.  

Restaurant Brands International (QSR)

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri - 20 Haziran

Amerika ve Kanada merkezli  bir fast-food şirketi olan Restaurant Brands International, Burger King ve Popeyes gibi hamburger markalarının yanı sıra Tim Burtons gibi dünya çapında faaliyet gösteren kahve zincirinin de sahibi olarak geçiyor. 2014’te bir holding şirketi olarak kurulan RBI’ın ayrıca Firehouse adında bir restorantı daha bulunuyor. 

Medtronic (MDT)

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri - 20 Haziran

Gelir açısından dünyanın en büyük sağlık şirketlerinden biri olan Medtronic, İrlanda merkezli bir Amerikan tıbbi cihaz şirketi olarak faaliyet gösteriyor. 1949 yılında kurulan şirketin, 2019 yılında gelirinde düşüş yaşansa da pandemi sonrasında gelirlerinde sürekli artış yaşandı. Medtronic’in 2021 yılına ait toplam geliri 31,5 milyar doları geçiyor. 

FedEx (FDX)

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri - 20 Haziran

UPS ile birlikte Amerika’nın en büyük iki kargo şirketinden biri olan FedEx de bu haftanın popüler temettü hisseleri arasında yer alıyor. Dünyanın birçok ülkesinde hizmet veren şirket UPS gibi aynı zamanda Türkiye’de de faaliyet gösteriyor. 

👉 Midas ile birlikte temettüye dair her şeyi Akademi içeriğimizde bulabilirsin.

📖 Sözlük

*Ex-Date Nedir?

Şirketler temettü için bir hakediş tarihi (Ex-Date) belirler. Temettü almaya hak kazanmak için şirketin belirlediği hakediş tarihine kadar o şirketin hissesini elinde bulundurman gerekir. Detaylı bilgi için buraya tıklayabilirsin

**Temettü Verimi Nedir?

Bir şirket temettü dağıttığında, dağıttığı net temettü miktarının hisse fiyatına oranı temettü verimini gösterir. Yıllık temettü oranı da, bir yıl içerisinde ödediği toplam net temettü miktarının hisse fiyatına olan oranıdır.

Şirketler, temettü ödemelerini yıl içerisinde bir kere toptan yapabilecekleri gibi taksitle ödemeyi de tercih edebilirler. Çeyreklik temettü ödemesi yıllık verimin çeyreği, aylık temettü ödemesi de yıllık verimin on ikide biri anlamına gelir.

📁 Bu Bülteni Hazırlarken Okuduğumuz Kaynaklar

Nasdaq Dividend Calendar

Marketbeat Dividend Calendar

Haftanın Popüler Temettü Hisseleri - 20 Haziran

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı