Borsa Haberleri

Haftanın Manşetleri: Xiaomi’nin Araç Teslimatı, Zorlu Enerji’nin İştirak Satışı

Mart 15, 2024 • 9 dakika okuma süresi
Haftanın Manşetleri: Xiaomi’nin Araç Teslimatı, Zorlu Enerji’nin İştirak Satışı

Oldukça hareketli geçen birkaç haftanın ardından bu hafta borsalar biraz nefes aldı diyebiliriz. 

Fed Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları ve sürpriz bilançolarla rekor üstüne rekor kıran ABD borsaları, bu hafta enflasyon verilerinin de etkisiyle ılımlı seyretti. 

Borsa İstanbul kritik 9.000 puan seviyesinin altına gerileyerek haftanın genelinde negatif bölgede kalmaya devam etti. BIST 100 Endeksi haftayı 0,62% düşüşle 8.828,70 puandan kapadı.  

Bu hafta; şirketlerin yeni girişim haberleri ve iş anlaşmalarının yanı sıra bir dizi yeni açıklamalar gündemde yer edindi. 

“Neler kaçırdım?” diye üzülmene gerek yok çünkü geçtiğimiz hafta olan biten ne varsa senin için derledik. Şimdi sıcacık bir kahve alıp gündeme bir göz atma zamanı. ☕

Hazırsan başlıyoruz!

Haftanın Manşetleri: Xiaomi’nin Araç Teslimatı, Zorlu Enerji’nin İştirak Satışı

🗞️ Şimdi Haberler!

Bu hafta ABD gündemine Çin’den gelen bazı gelişmeler ve ABD’li şirketlerin yeni ortaklıkları damga vururken, Borsa İstanbul’da şirketler bir dizi yeni yatırımlar ve iş anlaşmaları duyurdu. 

🚗 Xiaomi (XIACY), ilk elektrikli aracı SU7’nin teslimatlarına bu ay başlayacağını duyurdu. Çin’in en büyük beşinci akıllı telefon üreticisi, Weibo’da yaptığı bir paylaşımda ülkenin 29 şehrindeki 59 mağazanın sipariş almaya başlayacağını belirtti. Modelin etiket fiyatının açıklanmasının beklendiği 28 Mart tarihinde de bir lansman etkinliği planlanıyor.

Zorlu Enerji (ZOREN), Zorlu Enerji Dağıtım’daki paylarının tamamını Palmet Enerji 100% bağlı ortaklığı Gaztrak Enerji’ye satışının tamamlandığını duyurdu. Satış işleminin 200 milyon dolar olduğu belirtildi. 

📱 Apple (AAPL), büyük teknoloji şirketlerinin genel piyasa hakimiyetini hedef alan Avrupa Birliği kurallarına uyum sağlamak için Avrupalı kullanıcıların iPhone uygulamalarını ilk kez web platformlarından indirmelerine izin verecek. Revizyonun bir parçası olarak Apple, geliştiricilerin uygulama mağazası dışındaki kullanıcılara indirim sunmasına ve üçüncü taraf pazar yerlerinin kendi geliştirdikleri uygulamaları sunmasına izin verecek.

🤝 Vestel Elektronik (VESTL), %100 dolaylı bağlı ortaklığı Vestel Komünikasyon Sanayi ile Çin menşeli Huizhou Desay ESS ile enerji depolama konusunda bağlayıcı olmayan bir niyet mektubu imzalandığını açıkladı. Buna göre iki şirket, Türkiye ve rekabet avantajı sağlanabilecek diğer pazarlarda, yenilenebilir enerjinin lityum batarya sistemleri ile depolanması alanında potansiyel işbirliği için iyi niyet mektubu imzaladı.

🇺🇲 TSMC (TSM) ABD’den büyük bir destek almaya hazırlanıyor. ABD hükümeti, dünyanın en büyük sözleşmeli yarı iletken üreticisi Taiwan Semiconductor Manufacturing Company’e ülkede faaliyetlerini artırması için 5 milyar dolarlık bir teşvik verebilir. Washington hükümeti şirketin bu teşvikle Arizona’daki çip fabrikasını geliştirmesini istiyor.

🏥 Agrotech Yüksek Teknoloji (AGROT), “Digital health with AI” ürününe ilişkin olarak FinTEXT A.G Tecnologies kuruluşu ile 5 yıllık sözleşme imzaladığını açıkladı. Anlaşma kapsamında FinTEXT echnologies firması, ürünün, BAE, Suudi Arabistan, Katar, Umman ve Afrika bölge sınırları dahilinde satış haklarına sahip olacak. 

🚙 Arm Holdings (ARM) ağırlıklı olarak bilindiği mobil işlemcilerin ötesinde büyümeyi artırma çabaları kapsamında, otonom araçlara güç verecek ilk çip tasarımlarını tanıttı. İngiliz çip tasarımcısı, genellikle veri merkezlerinde kullanılan yüksek güçlü “Neoverse” sınıfı çip tasarımlarını, otomobil üreticilerine ve tedarikçilerine yönelik bir dizi yeni sistemle birlikte ilk kez otomotiv uygulamaları için piyasaya sürdü.

🚗 Ford Otosan (FROTO), Avrupa Birliği’nin Horizon Europe programı kapsamında ZEV-UP projesine katıldı. Şirket bu kapsamda değiştirilebilir batarya sistemine sahip modüler, sıfır emisyonlu bataryalı elektrikli araç geliştirecek.

Haftanın Manşetleri: Xiaomi’nin Araç Teslimatı, Zorlu Enerji’nin İştirak Satışı

📹 Spotify (SPOT), premium aboneler için sınırlı bir beta lansmanında tam uzunlukta müzik videoları sunacak. Lüksemburg merkezli şirket İngiltere, Almanya ve İtalya dahil 11 ülkedeki premium kullanıcılar için platformunda seçkin bir katalogdan müzik videoları sunmaya başlayacak. Spotify’ın bu hamlesi, müzik platformunu yıllardır Alphabet’in (GOOGL) YouTube’unun hakim olduğu bir arenaya sokuyor.

👨‍⚕️ ASELSAN’ın (ASELS), geliştirdiği Mobil Dijital Röntgen Cihazı (ADR-M100) ilk kez Hacettepe Üniversitesi Tıp Fakültesinde kullanıma alındı. ASELSAN Genel Müdürü Ahmet Akyol, söz konusu ürünün şirketin ilk medikal görüntüleme ürünü olduğunu ve seri üretime hazır hale geldiğini belirtti.

💊 Eli Lilly (LLY), Amazon (AMZN) ile LillyDirect isimli doğrudan tüketiciye ürün teslimi hizmetini kullanan hastalara, popüler kilo verme tedavisi Zepbound gibi belirli reçeteli ilaçların eve teslimatı için bir ortaklık kurduğunu açıkladı. Yeni ortaklık sonrasında LillyDirect’e gönderilen reçeteler, sigorta kapsamı gibi faktörlere bağlı olarak Amazon Pharmacy kullanılarak hastaların evlerine teslim edilecek.

💸 Enerjisa (ENJSA), CEO’su Murat Pınar, şirketin 2023 yıl sonu bilançosuna ilişkin değerlendirmelerde bulundu. E-mobilite ve müşteri çözümleri alanlarındaki yatırımlarını 3 kat artırdıklarını belirten Pınar “Bu kapsamda yatırımlarımız yılın tamamında 15.7 milyar TL’ye ulaştı. 2024 yılında da yatırımlarımıza ve topluma fayda sağlayacak projeler üretmeye, iş birlikleri geliştirmeye, tüm paydaşlarımız ve ülkemiz için değer yaratmaya devam edeceğiz” dedi.

ℹ️ Oracle (ORCL) yazılım ürünlerine yapay zekâ özellikleri ekleyerek, son dönemde teknoloji sektöründe çığır açan bu atılımdan faydalanmaya hazırlanıyor. Şirket ayrıca, Microsoft (MSFT) ile artan müşteri talebini karşılayabilmek için işbirliğini güçlendireceğini açıkladı. 

🇫🇷 Mia Teknoloji (MIATK), Fransa merkezli Atos Grup ile işbirliği ve gizlilik anlaşması imzaladı. Açıklamaya göre yapılan anlaşma iki şirketin ürünlerinin karşılıklı pazarlara girebilmesini ve işbirliği operasyonlarının geliştirilmesini içeriyor.

📱 Rumble (RUM), Washington hükümetinin Çinli popüler sosyal medya uygulaması TikTok’a sunduğu ültimatom karşısında teklif vermeye hazır. ABD Temsilciler Meclisi, dün TikTok’un sahibi Bytedance’in uygulamayı satmasını ve şirketin bunu kabul etmediği takdirde TikTok’un ABD’de yasaklanacağını belirten bir yasa tasarısını kabul etti. Rumble, bu senaryoda uygulamanın ABD operasyonlarını üstlenmeye hazır olduğunu belirtirken, ABD’nin eski Hazine Bakanı Steve Mnuchin’in de TikTok’u satın almak için bir yatırımcı grubuyla görüştüğü haberleri geldi. 

🤝 Gersan Elektrik (GEREL), Luster Genel Ticaret firması ile temsilcilik sözleşmesi imzaladı. İmzalanan anlaşma kapsamında Luster, Gersan Elektrik’in BusBar, LedBus, kablo kanalı, G- Charge, aydınlatma armatürleri, topraklama gibi ürünlerinin Kuzey Irak sınırları içerisindeki satış ve pazarlanmasını yapacak.

📉 Ekonomide Neler Oldu?

Haftanın Manşetleri: Xiaomi’nin Araç Teslimatı, Zorlu Enerji’nin İştirak Satışı

11 Mart – 15 Mart haftasında ekonomi gündeminde yaşanan önemli gelişmeleri aşağıda bulabilirsin 👇🏻

  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre cari ödemeler dengesi ocak ayında 2,56 milyar dolar açık verdi. Cari dengedeki açık geçen yılın aynı dönemine göre azalarak yıllık bazda iyileşmeye işaret etti.
  • Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) verilerine göre bankacılık sektörünün kredi hacmi 8 Mart ile sona eren haftada 229 milyar 196 milyon lira arttı. Böylece toplam kredi hacmi 12 trilyon 363 milyar 424 milyon liradan 12 trilyon 592 milyar 620 milyon liraya çıktı.
  • Yabancı yatırımcıların Borsa İstanbul’da hisse satışı 8 Mart ile sona eren haftada da devam etti. Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) verilerine göre yurt dışında yerleşik yatırımcılar söz konusu haftada 292,9 milyon dolarlık net hisse satışı gerçekleştirdi.
  • Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), mart ayına ilişkin piyasa katılımcıları anketine göre  cari yıl sonu sonrası için enflasyon beklentisi 44,19% olarak gerçekleşti. Yıl sonu enflasyon beklentisi bir önceki anket döneminde 42,96% olarak kaydedilmişti. 70 katılımcının bildirdiği görüşlere göre cari yıl sonu dolar/TL beklentisi 40,53 TL olarak kaydedildi. Bu rakam bir önceki anket döneminde 40,02 TL olarak tahmin edilmişti.
  • Fed’in 20 Mart’ta gerçekleştireceği toplantı öncesinde takip edilen son veri olan tüketici enflasyonu, %3,2 ile beklentinin hafif üzerinde gerçekleşti. Enerji maliyetlerineki artışın enflasyonu yukarı tetiklediği belirtilebilir. Geçen hafta yarıyıl sunumu gerçekleştiren Fed Başkanı Jerome Powell, enflasyondaki %2 hedeflerini yinelemiş ve enflasyondaki belirgin soğumadan emin olduklarında faiz indirimlerine başlayacaklarını ifade etmişti. FedWatch’a göre ağırlıklı piyasa beklentisi Fed’in faiz indirimlerine 12 Haziran toplantısında başlayacağı yönünde.

🫶 Analist Favorileri

Analistlerin bu hafta önerdiği hisseler arasında finans şirketleri ve tüketici ürünleri öne çıktı.

Haftanın Manşetleri: Xiaomi’nin Araç Teslimatı, Zorlu Enerji’nin İştirak Satışı

Bu haftanın analist tavsiyelerinde; Evercore’un her piyasa koşuluna uygun favori hisseleriyle, Ark Invest’in yapay zekâdan faydalanmak için iyi konumlandığına inandığı isimler yer alıyor. Diğer yandan HSBC’nin BIST’teki iletişim hisseleri için verdiği hedef fiyatlar öne çıktı. 

🎯 Evercore, genel piyasanın altında kalan bu hisselerin, yatırımcılara çalkantılı piyasalarda iyi bir portföy koruması sunabileceğine inanıyor: Mondelez International (MDLZ), Procter & Gamble (PG), Starbucks (SBUX), PepsiCo (PEP), American Tower (AMT), Visa (V) ve Kinder Morgan (KMI).

🎯 Ark Invest’ten Tasha Keeney, yapay zekâ rallisinin gerisinde kalmış bu isimlerde ileriye dönük olarak yüksek bir ivme bekliyor: Tesla (TSLA), Kratos Defense and Security Solutions (KTOS), AeroVironment (AVAV) ve Walmart (WMT).

🎯HSBC, Turkcell (TCELL) ve Türk Telekom (TTKOM) için hedef fiyat açıkladı. TCELL için “AL”, TTKOM için “TUT” tavsiyesi veren banka, Turkcell için hedef fiyatını 100 TL, Türk Telekom için ise hedef fiyatını 33 TL olarak belirledi. 

Midas'ın Kulakları Baner

Bu içerik, içeriğin yayınlandığı günkü veriler baz alınarak hazırlanmıştır. İçerikte geçen hedef fiyat tahminleri, uzman ve analist yorumları bu içeriğin yayınlandığı tarihte geçerlidir. Bu tahmin ve yorumlar zaman içinde değişkenlik gösterebilmektedir. Bu sayfada yer alan haberler ve haberlerin içerdiği şirketler hakkındaki bilgiler yatırım danışmanlığı kapsamında değildir. Kullanılan hisse işlem görselleri; hisse adı, fiyatı ve grafikleri de dahil temsilidir, yatırım tavsiyesi değildir.
Detaylı bilgi için: Midas Sorumluluk Beyanı